ממשלת בריטניה מתכוונת לפתוח בתהליך של ביטול הרשעות בגין עבירות על חוקים שבוטלו או תוקנו, ואשר אסרו מגע מיני הומוסקסואלי

האיסור המוחלט על מגע מיני הומוסקסואלי בוטל בבריטניה בשנת 1967. בין האנשים הידועים שנשפטו והורשעו בעבירה זו לאורך השנים, היו הסופר אוסקר וויילד, והמתמטיקאי אלן טיורינג, ממציא המחשב ומפצח הצופן הגרמני "אניגמה". שניהם איבדו את חייהם בעקבות ההרשעה – ווילד חלה בכלא ומת בגיל 46, טיורינג התאבד.

ממשלת בריטניה תבטל הרשעות בעבירות של הומוסקסואליות (צילום: Steve Punter)

ממשלת בריטניה תבטל הרשעות בעבירות של הומוסקסואליות (צילום: Steve Punter)

חוק זה המשיך להתקיים בסקוטלנד עד לשנת 1980, ובצפון אירלנד עד לשנת 1982 (בישראל, שירשה את החוק הבריטי מתקופת המנדט, התקיים החוק עד לשנת 1988).

עד לשנת 1994 החוק המתוקן אסר על קיום יחסי מין הומוסקסואליים עם בני פחות מ-21, בעוד מין הטרוסקסואלי הותר מגיל 16. בשנת 1994 הורד גיל ההסכמה ל-18, ובשנת 2000 בוטלה סופית האבחנה בחוק בין מין הומוסקסואלי להטרוסקסואלי.

בבריטניה חיים מאות אנשים שהורשעו בעבירות על חוקים אלו, ואשר אינם יכולים להציג תעודת יושר בפני מעסיקים פוטנציאלים, רק בגין ההרשעות הללו. הליך ביטול ההרשעות היה בין הבטחות השמרנים ערב הבחירות לפרלמנט. ראש הממשלה ומנהיג השמרנים דיויד קמרון עושה מאמץ גדול להתקרב אל הלהט"ב, ולפנות אליהם כאל מצביעים פוטנציאליים. אמנם, לא כל חברי מפלגתו מאושרים מהתפנית האידיאולוגית הזו, אך מספר חברי פרלמנט מטעם המפלגה השמרנית כבר הרגישו בנוח מספיק כדי לצאת מהארון – חלקם בעלי היסטוריה של הצבעה נגד ביטול אפלייה כלפי להט"ב, כולל חוקי המין המדוברים.

האם בריטניה בדרך לנישואין גאים?

כעת מצפים הלהט"ב בבריטניה לראות האם ילך ראש הממשלה "עד הסוף" ויביא גם לביטול האפלייה בנישואין. בבריטניה מוסד הנישואין שמור לזוגות הטרוסקסואליים בלבד, בעוד מוסד מקביל של "איחוד אזרחי" שמור לזוגות בני אותו המין בלבד. חקיקה ייחודית זו יצרה רקע לשיתוף פעולה בין להט"ב לבין זוגות סטרייטים המבקשים להינות ממוסד האיחוד האזרחי, שנתפס כבעל יתרונות מסויימים על פני מוסד הנישואין.

ואמנם, ידיעות שהתפרסמו בסוף השבוע האחרון מדווחות על כך ששרים בממשלה פתחו בבדיקה של האפשרות להביא לאישור הפרלמנט חוק נישואין שווים כבר במהלך הקדנציה הנוכחית.

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך

  • אבא שלי הומופובאבא שלי הומופוב הומופוביה קיימת בעולם, כולם מודעים לזה. גם אני ידעתי, אבל אף פעם לא חשבתי שאמצא את התופעה המגעילה הזאת כל כך קרוב אליי... יָלְדָה קְטַנָּה אַחַת מגלה […]
  • באורגון יציינו יום לכבוד קהילת גיל הזהב הגאהבאורגון יציינו יום לכבוד קהילת גיל הזהב הגאה מושל פורטלנד הכריז רשמית כי תאריך 21 במאי יצוין כ- Gay & Grey Day כמחווה לתכנית סיוע לקשישים המשתייכים לקהילת […]
  • תמונות של אנג'י זאפאטהתמונות של אנג'י זאפאטה אנג'י זאפאטה נרצחה משום שהיתה אישה טרנסג'נדרית. היא היתה רק בת 18 במותה. ב-18 בנובמבר יצויין בארץ יום הזיכרון לטרנסג'נדרים. צפו בסרט על חייה ומותה של […]