מיליסנט גאיקה נכפתה, נחנקה, עונתה ונאנסה במשך חמש שעות על-ידי גבר שטען שהוא "מרפא" אותה מהלסביות שלה.

היא שרדה בנס, אולם היא לא היחידה – פשע אכזרי זה נפוץ מאוד בדרום אפריקה, שם לסביות חיות תחת טרור ופחד מתקיפה. איש עדיין לא הורשע על ביצוע אונס "מתקן" .

באופן מעורר השראה, מבית בטוח קטן בקייפ טאון, כמה אקטיביסטיות אמציצות מסכנות את חייהן כדי להבטיח שהמקרה של מיליסנט יצית תהליך של שינוי. על עתירתן לשר המשפטים הופיעו למעלה מ-140,000 חתימות, שהכריחו אותו להגיב בטלוויזיה הארצית. אולם, השר עדיין לא סיפק את התשובות הראויות לדרישת הנשים לפעולה ולשינוי .

אונס מתקן בדרום אפריקה

הצטרפו לקמפיין העולמי למאבק ב"אונס המתקן" בדרום אפריקה


בואו נפנה זרקור של אור על הזוועה הזו מכל פינות העולם – אם מספיק מאתנו יצטרפו כדי להבטיח שהקמפיין יהדהד ויתעצם, נוכל להגיע אל הנשיא זומא, האחראי האמיתי על הבטחת זכויות חוקתיות. בואו נקרא לזומא ולשר המשפטים לגנות בפומבי את האונס ה"מתקן", להכריז על פשעי שנאה כעל פשע בר ענישה, לדאוג לענישה של האנסים ולאכיפה מיידית, לחינוך ציבורי ולהגנה לניצולות. חתמו על העצומה עכשיו והפיצו אותה לכל מי שאתם מכירים – נגיש אותה לממשלת דרום אפריקה יחד עם שותפותינו בקייפ טאון:

חיתמו על העצומה

דרום אפריקה, שמכונה לעיתים אומת הקשת-בענן, ידועה בשל מאמציה בתקופה שאחרי האפרטהייד להגן על האזרחים מאפליה. דרום אפריקה אף היתה המדינה הראשונה שהגנה בחוקה על אזרחים מאפליה על בסיס נטיה מינית. אולם בקייפ טאון לבדה, הארגון המקומי לולקי סיזווה תיעד יותר מאונס "מתקן" אחד ביום, וההתחמקות מהרשעה ומעונש חוגגת.

אונס "מתקן" מבוסס על רעיון העועים השערורייתי שניתן לאנוס לסביות כדי שיהפכו להיות סטרייטיות, אולם האקט המחריד הזה אינו מוגדר כפשע שנאה בדרום אפריקה. הקורבנות הן לעתים קרובות נשים שחורות ועניות המוחלשות ומדוכאות בכל היבט אפשרי של זהותן. אולם, גם האונס הקבוצתי והרצח של אודי סימלאנה, גיבורה לאומית והכוכבת לשעבר של נבחרת הכדורגל נשים בדרום אפריקה לא הביאו לעצירת התופעה – רק בשבוע שעבר הכריז השר ראדבה שהמניע בפשעים כמו אונס "מתקן" אינו רלוונטי.

הסיכוי של ילדה דרום אפריקאית להיאנס גבוה מסיכוייה ללמוד קרוא וכתוב

דרום אפריקה היא בירת האונס של העולם. הסיכוי של ילדה דרום אפריקאית להיאנס גבוה מסיכוייה ללמוד קרוא וכתוב. רבע מהילדות בדרום אפריקה נאנסות לפני שמלאו להן 16. לתופעה מחרידה זו סיבות רבות: תרבות של עליונות גברית (62 אחוז מהילדים והנערים מעל גיל 11 סבורים שמין בכפייה אינו אקט אלים), עוני ואבטלה, עצימת עין מצד הקהילה ובנוסף – במעט המקרים שמדווחים באומץ לרשויות – תגובה מרפת ידיים של המשטרה ופסקי דין רופסים ולא מרתיעים.

זוהי קטסטרופה מעשה ידי אדם. אולם לולקי סיזווה ושותפים בארגון Change.org, פתחו פתח קטן לתקווה במאבק בתופעה. אם נתגייס וננצל את כובד משקלה של דעת הקהל העולמית, נוכל להשיג צדק למיליסנט ולקדם פעולה ארצית למיגור התופעה של אונס "מתקן".

בסופו של דבר, מדובר בחלק מהמלחמה בעוני, בפטריארכליות ובהומופוביה. כדי למגר את התופעה תידרש מנהיגות אמיצה ופעולה מתואמת שתחולל שינוי בדרום אפריקה וברחבי היבשת. הנשיא זומא הוא שמרן משבט הזולו, שעמד בעצמו למשפט על אונס. אולם, הוא גינה את מאסרם של בני זוג חד-מיני במלאווי בשנה שעברה; ואחרי לחץ אזרחי מסיבי – מקומי ובינלאומי – דרום אפריקה אישרה לבסוף את החלטת האו"ם נגד רצח בגלל נטייה מינית.

אם מספיק מאתנו יצטרפו לקריאה העולמית לפעולה, נוכל לדחוף את זומא להניע פעולה ממשלתית בנושא ולהתחיל דיון ציבורי שיתחיל לשנות את התפישות בציבור הדרום אפריקאי ביחס לאונס ולהומופוביה.

חיתמו על העצומה

קל לאבד תקווה לנוכח מקרה כמו זה של מיליסנט. אולם כאשר אזרחיות ואזרחים מתאגדים יחד לפעולה משותפת, יש סיכוי לשנות את המנהגים המושרשים האלו. בשנה שעברה, באוגנדה, הצלחנו לגבש גל מרשים של לחץ ציבורי שהכריח את הממשלה לבטל חקיקה שנתנה לגיטימציה לעונש מוות להומוסקסואלים במדינה. והיה זה לחץ ציבורי עולמי שדחף את מנהיגי דרום אפריקה לפעול בנושא משבר האיידס שמציף את המדינה. בואו נפעל יחד ונרים קול למען עולם שבו כל בת ובן אנוש יוכלו לחיות ללא פחד.

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך