העיבוד האמריקאי לסדרה סקינס עולה ב- MTV ומעורר סערה. הסדרה הפרועה מציגה תלמידי תיכון שנהנים מסקס, סמים ומסיבות, אך גם מתמודדים עם בעיות מהחיים, כמו למשל, הומופוביה

שמחה כל כך גדולה כבר מזמן לא היתה לשמרנים הצבועים באמריקה. אלה שמתנגדים למגבלות על נשיאת נשק ולהפלות (ובגללם בתי הספר מלאים בתלמידות בהריון ואמהות בנות עשרה), מזועזעים מהסידרה הקומית הפרועה המציגה תלמידי תיכון שמשתכרים במסיבות, משתמשים בסמים ועושים סקס ושטויות בלי חשבון. הדברים הגיעו לידי כך שהמפיקים הוזהרו מפני הסתבכות עם החוקים העוסקים בפורנוגרפיית ילדים, ובמקביל נאלצים להתמודד עם נטישה של המפרסמים הגדולים.

כמו במקרה של הסדרה דגראסי, עולה החשד שמה שבעיקר מרגיז את חסידי המוסר האמריקאיים, הוא לא כל כך האידאליזציה שהסדרה עושה (במידה מסוימת) לשימוש בסמים, כמו דווקא ייצוגים של בני נוער שעושים סקס עם בני מינם.

מיץ' היואר בתפקיד מקסי, הנער ההומו המוכשר. צילום:sunnyd_57

מיץ' היואר בתפקיד מקסי, הנער ההומו. צילום:sunnyd_57

הסידרה סקינס, היא הפקה של רשת MTV המבוססת על סידרה שנוצרה באנגליה בשנת 2007, ומציגה קאסט של דמויות תלמידי תיכון, אשר מוחלף לחלוטין בתום כל שתי עונות. מעבר להומור המטורף מציגה הסדרה התמודדות עם בעיות ומצוקות אמיתיות, כגון אנורקסיה, הומופוביה, הסתבכות עם החוק ו/או עם עבריינים, קושי במערכות יחסים ושכול. סוגיות אשר לקוחות מעולמם האמיתי של בני נוער. למעשה, בתהליך הכתיבה של התסריטים שותפו תלמידי תיכון ככותבים וכיועצים.

על פי שני הפרקים הראשונים (אשר ניתן לצפות בהם באינטרנט), נראה כי הסידרה האמריקאית מסוגננת וקופצנית יותר, אך גם סובלת מרמת משחק נמוכה יחסית לאחותה הבריטית. עלילת הפרק השני שונה לחלוטין מעלילת הפרק המקביל בסדרה הבריטית, ומציגה הבדל חשוב שניגע בו בהמשך.

ייצוג הומו-לסבי חסר תקדים

בדומה לסדרה בריטית אחרת, Shameless, שעלתה לאחרונה בגירסה אמריקאית ברשת HBO, גם ב'סקינס' מוקדש ייצוג נכבד ביותר לדמויות של בני נוער הומואים ולסביות. למעשה, אפשר לומר די בבטחה שהייצוג ההומו-לסבי בסדרה הוא העוצמתי ביותר שנראה בסדרות נעורים עד כה. בסדרה הבריטית בולטת דמותו של מקסי, הרקדן והצייר היפיוף, הומו גלוי, בוטח בעצמו ובמיניות שלו. לא פעם הוא נתקל בגילויים של הומופוביה, אך מתמודד איתם בביטחון ובאומץ ואלה נפתרים בדרכים מפתיעות. דמות נוספת שמעוררת עניין היא זו של טוני, שבוגד בחברתו עם כל בחורה מזדמנת, וגם עם מקסי…

בסדרה האמריקאית, כפי שכבר נאמר, אנו נתקלים בשינוי בולט – מקסי הפך להיות תיאה, נערה לסבית חזקה וסקסית, איטלקיה מצד אביה, יהודיה מצד אמה. היא עושה סטוץ עם בת כיתתה בטי, אך מסרבת להמשיך את הקשר. מסבתה הסנילית היא לומדת ברגע של הקשבה למלמוליה, הנראים לסביבתה חסרי פשר, כי גם היא לסבית, אשר בצעירותה ניהלה רומן עם אישה, שהסתיים כאשר אהובתה החליטה להתחתן במקום לחיות חיים שאינם מקובלים על החברה והיהדות.

מתוך הסדרה הבריטית: מקסי ואנואר. נטייה מינית ואסלאם מתון

אנואר החווה התחברות לדת דוחה לפתע את חברו הטוב מקסי בגלל נטיותיו המיניות. מקסי מזועזע מהצביעות של אנואר שממשיך להתהולל למרות "אמונתו". מאוחר יותר, אנואר מזמין את  מקסי לחגיגת יום ההולדת שלו, אך מקסי מסרב להיכנס לביתו של מי שלא מקבל אותו. מי ששם קץ לקונפליקט הוא אביו של אנואר.

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך