בשנים האחרונות חדרו לסין ארגונים אמריקניים נוצריים העוסקים ב"טיפולי המרה" או טיפולים המתיימרים לשנות את הנטייה המינית. פעילותם נחתה על קרקע פורייה של בורות, דיכוי מחשבתי, הומופוביה המושרשת עמוקות בתרבות ותסכול אדיר של להט"ב ממצבם. סרט שהופק בשנה שעברה, מתאר את פעילותם של מכונים המבטיחים את שינוי הנטייה המינית, ומטפלים באמצעים בלתי אתיים

בסין, נחשבה ההומוסקסואליות עד לפני עשור, למחלה או פשע, והלהט"ב עדיין סובלים בה מיחס מחפיר, ואפלייה מוסדית וחברתית קשה. במדינה בה רווח פולחן אבות המשפחה, אי הבאת ילד שיבטיח את המשך השושלת נחשב לחרפה. חוקי הילודה הנוקשים, אשר מאפשרים רק ילד אחד במשפחה, מתוך רצון לבלום את התפוצצות האוכלוסין, יצרו תנאים ללחץ בלתי מתפשר מצד ההורים על ילדם היחיד להתחתן ולהמשיך את השושלת. משום כך, הומואים ולסביות רבים נכנסים לתוך מערכות יחסים מאולצות, ומגיעים במהרה למבוי סתום ביחסיהם עם בני זוגם. הסרט "טיפולים שהורגים", שהופק על ידי ארגון Queer Comrades, הקשור בארגון IDAHO העולמי, מביא את סיפוריהם של הומואים שהגיעו ל"טיפולי המרה" מרצונם או שאולצו להגיע אליו על ידי בנות זוגם או בני משפחה אחרים.

בשנים האחרונות חדרו לסין ארגונים אמריקניים נוצריים, אשר עוסקים בהטפה נגד הומוסקסואליות, ומציעים טיפולים המבטיחים את "שינוי הנטייה המינית". בניגוד למצב במערב, במדינה הטוטליטרית אין כמעט מי שבכוחו לעצור אותם בדרכם. הממסד הפסיכולוגי והפסיכיאטרי הוא ברמה נמוכה, חופש הביטוי והמידע מוגבל, כמו גם מודעות לזכויות אדם, ובורות שוררת לגבי המהות של נטייה מינית וזהות מגדרית והאפשרות להתערב בהן.

 

מרואייני הסרט "טיפולים שהורגים": בסין צצים כפטריות אחר הגשם מכונים ל"המרת" הנטייה המינית

מרואייני הסרט "טיפולים שהורגים": בסין צצים כפטריות אחר הגשם מכונים ל"המרת" הנטייה המינית

האדם נולד 'נורמלי' ושינוי הנטייה המינית הוא 'נזק'

בסרט רואיינו "מטופלים" לשעבר אשר סיפרו על הפרקטיקות שבהן נקטו המטפלים. כך למשל, מספר מרואיין בשם צ'ן וונשן, על אופן הטיפול בו: מפגשי תפילה, קבוצות "גמילה", נגיעות ולחשים, מפגשים עם פסיכולוגים שבהם ניסו להבין את ה'גורמים' להפרעה ההומוסקסואלית המאוחרת בחייו. לדבריו, תפיסת העולם של המטפלים, היא שהאדם נולד 'נורמלי' וכי שינוי הנטייה המינית הוא 'נזק' שהתרחש בשלב מאוחר יותר בחיים. "הם מסבירים לך שבעצם יש לך בעיה עם הפנמה של דמות האב או של דמות האם, וכי הנטייה אל בני מינך היא 'סקסואליזציה' של הבעיה הזו. מה שהפתיע אותי זה שהם מביאים אותך לתובנה שמפנה אל הכעס שלך אל ההורים". בהמשך הוא מסביר "יש חוקים כגון: אסור להסתכל על גברים אחרים, אסור לחשוב עליהם מחשבות מיניות..", וחריגה מכללים אלו מחייבת בעונשי סיגוף עצמי, כמו צום.

במציאות שבה חיים של להט"ב הם כמעט בלתי נסבלים, פורחים גם נוכלים ומטפלים בעלי פרקטיקות מפוקפקות ואכזריות. "הם מחזיקים בתיאוריות מדעיות שהופרכו בשנות החמישים, כמו למשל הזרקת הורמונים" מספר ז'אנג בייצ'ואן שהיה בין הראשונים לכתוב על הנושא בסין. "האמצעי ה'קלאסי' ביותר הוא חיבור מכשיר שמודד את לחץ הדם בפין, ומתן מכות חשמל לפין בכל פעם שהמטופל מגיב לגירוי הומו-ארוטי. הטיפול ממשך עד שהפין מפסיק להגיב לתמונות. זה מאוד אכזרי. זה כמו סירוס." הוא מסביר. סוג אחר של טיפול הוא לתת למטופל זריקה שגורמת לו להקאות כה קשות עד כי הוא מתקשה לנשום. "זה לא משנה את האנשים, אלא הורס אותם. הורס את חיי המין שלהם".

הם דוחפים אדם אל הקצה, אל מקום שלא בטוח שיוכל לשרוד אותו.

המניע העיקרי של המטפלים הללו הוא בצע כסף: "הם מרוקנים אנשים מכספם, הם אנשי עסקים, לא מקצוענים. הגרועים ביותר הם אלו שמבטיחים 70% הצלחה… יוצרים ציפייה להצלחה אך לא מבטיחים לך שום דבר." מסביר בייצ'ואן. "עקבתי אחרי האנשים שטענו שהם השתנו, וניסיתי לברר עם המטפלים שלהם מהן השיטות בהן הם השתמשו", מספרת מספרת הסקסולוגית קיאן קון, "אולם ברגע שמתחילים לשאול שאלות מעמיקות, הם מפסיקים לענות… אני בטוחה שהעתונות מפברקת חלק מהידיעות האלה."

"פעם ישבתי במפגש של גברים נוצרים, הומואים, ופתאום עלה הנושא של דיכאון ומוות, ואז התברר לי שכל הנוכחים בחדר ניסו בזמן זה או אחר להתאבד… גם אני הרגשתי לא פעם שאני נדחף למקום הזה, על ידי עצמי או על ידי הממסד הכנסייתי, למשל, כאשר הייתי הולך לכומר ומתוודה בפניו שלמרות כל מאמציי אני עדיין חושב מחשבות אסורות, אז הוא היה אומר לי שזה בגלל שאני לא מתאמץ מספיק, או לא מתפלל מספיק. ניסיתי להתאמץ ולהתפלל עוד ועוד, אך זה לא עזר. גם החברים שלי עודדו אותי להתאמץ יותר." מספר צ'ן וונשן. "הם דוחפים אדם אל הקצה, אל מקום שלא בטוח שיוכל לשרוד אותו."

יוצרי הסרט מקווים כי חשיפת הסיפורים וכן התוצאות הנוראיות של הפרקטיקות ה"טיפוליות" כביכול, יסייעו לבלום את התופעה ואת תוצאותיה הקשות.

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך