השבוע (17 במאי) יצוין זו השנה התשיעית היום הבינלאומי למאבק  בהומופוביה, לסבופוביה, טרנספוביה וביפוביה, וברחבי העולם וגם בארץ מתכוננים לציון היום בשלל אירועים ויוזמות: אירועי פלאש-מוב רבים ברחבי העולם, כנסי טרנסג'נדרים, קמפיין בעולם הערבי, הפרחת בלוני קשת בעשרות מדינות וגם מחאות שקטות נגד האלימות. אייקון הפופ מיקה ישיר בפריז ומזכ"ל האום יצהיר על תמיכה ב-IDAHO. הבנ"ה, כנציגי IDAHO בישראל, מביאים לכם פרטים על אירועים המתוכננים להתקיים ברחבי העולם. חלקם יכולים גם להיות עבורכם השראה לקיום אירועים דומים נוספים בארץ עוד השנה. מתכננים אירוע בארץ? עדכנו אותנו

מאת: מערכת הבנ"ה

אירועי IDAHO יצוינו ביותר מ-100 מדינות. צילום: cc-by Blume Fou

אירועי IDAHO יצוינו ביותר מ-100 מדינות. צילום: cc-by Blume Fou

השבוע (17 במאי) יצוין ברחבי העולם היום הבינלאומי למאבק בלהט"בפוביה (IDAHO – הבנ"ה)  אירועים שונים לציון היום צפויים להתקיים בכ-100 מדינות ברחבי העולם, ולפי הדיווחים שממשיכים להגיע מהמדינות השונות, יהיה זה ככל הנראה הIDAHO- הגדול והרחב ביותר שהיה עד כה, מאז הוכרז היום וצוין לראשונה בשנת 2005. אירועי IDAHO מצוינים בישראל החל מ-2006 תחת השם הבנ"ה, וגם השנה יתקיימו בארץ מספר אירועי הבנ"ה.

יותר מ-70 אירועי פלאש מוב בעשרות מדינות

מלבד התפוצה הרחבה ביותר של IDAHO  ברחבי העולם, יום זה מובחן השנה במיוחד ביצירתיות של אקטיביסטים ואקטיביסטיות ברחבי הגלובוס, כאשר התארגנו וצמחו מהשטח במספר מדינות שונות פעילויות פלאש-מוב שהפכו פופולריים בכל מקום.

נכון לעכשיו כבר שמענו על יותר מ-70 אירועים מסוג זה, המתוכננים להתקיים בלפחות 38 מדינות, מדרום אפריקה ועד ארגנטינה, חלקם גם במדינות בהן הומוסקסואליות היא עדיין עבירה פלילית חמורה (ולכן אין באפשרותנו כרגע לחשוף פרטים כלשהם על פעולות במקומות האלה).

ריקוד פלאש-מוב מולטי צבעוני יתקיים ברחובות ניירובי (קניה) וגם בבנגקוק (תאילנד), אירוע פלאש מוב נוסף של"בועת הקשת" יתקיים ביפן, תיאטרון פלאש-מוב ומופעים מוזיקליים ברחבי בריטניה, והשקה של תאטרון לסבי בבוצואנה שבזימבבואה. גם בג'קרטה שבאינדונזיה יתקיים אירוע פלאש-מוב וקרנבל רחוב, ובבואנוס איירס שבארגנטינה ישיבו לעצמם "מועדון מעריצי מדונה" את המרחב הציבורי (reclaim the streets) תוך שהם לובשים סגול.

"נופלים ומתפגרים" במלבורן להנצחת הקורבנות

במלבורן, אוסטרליה, יתקיים ב-17 במאי אירוע פלאש מוב במיקום סודי בו המשתתפים "יפלו ויתפגרו" למשך 3 דקות, זאת להנצחת הקורבנות שמתו כתוצאה מהומופוביה ומטרנספוביה. נושא הקשת שנבחר השנה יבוא לידי ביטוי בבגדים צבעוניים שחוקים שילבשו.

אירועי הפלאש מוב לציון IDAHO במלבורן החלו בשנת 2010, לאחר שקיבלו השראה מפעילות דומה שהתקיימה באמסטרדם. צפו בראיון עם המארגנות והפלאש מוב מ-2010:

ככל הידוע לנו כעת, בישראל לא צפוי להתקיים אירוע פלאש מוב, אך אם יש מי שמארגנים, עדכנו אותנו ונחשוף אותו גם לפעילי IDAHO  ברחבי העולם.עדכונים על הפלאש מוב שיתקיים במדינות השונות גם בקבוצת הפייסבוק .

זרקור על פגיעה בזכויות אדם

ה-17 במאי הוא גם הזדמנות להאיר בזרקור על הפגיעה בזכויות אדם של להט"בים ברחבי העולם.

כך למשל, אקטיביסטים במצרים השיקו בימים אלה קמפיין "EDAHO" – לציון "קהיר52", שהיא הקבוצה של 52 הומואים, שנעצרו במהלך הפלגה ב-11 במאי 2001 ונכלאו למשך שלוש עד חמש שנים, רק בשל היותם הומואים.

אקטיביסטים בגיאורגיה יקיימו השנה עצרת מחאה שקטה, לציון האלימות שאפיינה בשנה שעברה את פעילותם לציון IDAHO. אז, תוכנן להתקיים מצעד גאווה שקט בטביליסי, זו היתה הפעם הראשונה שהצליחו להרים אירוע גאווה ציבורי בגיאורגיה. מפגינים דתיים שהתנגדו לקיום האירוע שיבשו אותו ובמקום פרצה תגרה אלימה, בה התערבה המשטרה ואנשים משני הצדדים נעצרו.

"אהבה לכל" קמפיין הפונה לאזרחים ערבים

מגזין אסוואת קורא לאזרחים בעולם הערבי לצאת נגד הומופוביה ויוצא בקמפיין "אהבה לכל". הקמפיין, שיוצא לדרך בתיאום עם IDAHO, נועד כדי למחות בדרכי שלום באמצעות האינטרנט ולהעלות בדחיפות את הדרישות שלנו לביטול הפללה של מערכות יחסים בין אנשים מאותו המין ולספק להם הגנה בתוך הקהילות שלהם. הקמפיין יהיה גם הזדמנות להביע ביקורת וחוסר שביעות רצון מדממה התקשורתית בנושא וכן את הדימוי המעוות אותו שנוצר על ידי מספר אנשי תקשורת.

האקטיביסט מאהר אל חאג' אמר בראיון עימו כי "אנו שואפים לחנך לא רק את קהילת הלהט"בק הערבית אלא גם להושיט יד לאחרים, שייתכן שיש להם תפישות מוטעות רבות לגבינו".

מתוך קמפיין אהבה לכל אסוואת IDAHO 2013

מתוך קמפיין אהבה לכל אסוואת IDAHO 2013

מתוך קמפיין אהבה לכל אסוואת IDAHO 2013

מתוך קמפיין אהבה לכל אסוואת IDAHO 2013

תמונות נוספות מהקמפיין אפשר למצוא בדף הפייסבוק של המגזין, וכמו כן אפשר למצוא מידע נוסף בערבית.

כנסי טרנסג'נדרים בלוקסמבורג ובסין

אתמול (13 במאי) נפתח בלוקסמבורג כנס טרנסג'נדרים, שיימשך עד ה-17 במאי והנמצא במרכז אירועי IDAHO בלוקסמבורג השנה. בארגון טרנסג'נדרים לוקסמבורג מציינים  את IDAHO-T  עם כנס רב תחומי בינלאומי. האירוע מאורגן בשיתוף עם אוניברסיטת לוקסמבורג, הפרלמנט האירופי, הנציבות האירופית ו- Neumünster Abbey, במטרה להעלות את המודעות על הצורות השונות של אפליה הקשורים לנטייה מינית וזהות מגדרית.

בבייג'ינג אשר בסין יתקיים אירוע שיעסוק באלימות ובאפליה נגד אנשים טרנסג'נדרים בסין. באותו היום, גם תצא לאור מהדורה מיוחדת של דו"ח Trans Murder Monitoring (TMM), המדגיש ומלמד על הצורך להיאבק בפשעי שנאה על רקע טרנספובי ברחבי העולם.

35 מדינות הצטרפו לשחרור בלוני הקשת, מה עם ישראל?

ה-RAINBOWFLASH החלה כיוזמה קטנה של מספר אקטיביסטים בגרמניה ב-2008, שהחליטו לקבץ אנשים יחד במקום ציבורי ולשחרר לאוויר בלונים בצבעי הקשת, כאשר חוברו לכל בלון גם מסרים אישיים נגד להט"בפוביה כדרך להגיע לאחרים. היוזמה תפסה תאוצה ​​בערים שונות בגרמניה, ואומצה גם על ידי פעילים להט"ב נוספים, ברוסיה בפרט.

הפרחת בלונים, סט. פיטסבורג ב-2010. צילום: ILGA

הפרחת בלונים, סט. פיטסבורג ב-2010. צילום: ILGA

מאז גדל הפרויקט והשנה אקטיביסטים מ- 35 מדינות יטלו בו חלק, בין היתר גם בגרמניה, אוסטריה, אוסטרליה, צ'כיה, צרפת, איטליה, קניה דרום אפריקה ומדינות נוספות. האם יש בישראל מי שרוצים או רוצות להרים את הכפפה ולהצטרף לקמפיין הבינלאומי?

ממשלת הולנד מארחת את כנס IDAHO הבינלאומי

ממשלת הולנד תארח ועידה בינלאומית רחבה של IDAHO, אשר תתקיים בהאג ב-15-17 במאי. בועידה יתקבצו יחדיו מספר אנשי מפתח. דיווחים מהוועידה יועברו אונליין, ויכוסו בפיד חדשות ייעודי במהלך ימי הכנס.

מטרות כנס זה הן לקדם את החופש של להט"ב ברחבי העולם, למאבק באלימות ובאפליה על בסיס זהות מגדר ונטייה מינית, ולתפוס עמדות בהנהגה ציבורית  למען הישגים של מדיניות ושיתוף פעולה באירופה ומעבר לה.

מיקה ישיר, מזכ"ל האו"ם יצהיר

מיקה. צילום: ויקיפדיה

מיקה. צילום: ויקיפדיה

אייקון הפופ מיקה (Mika) יככב בקונצרט הענק שמתארגן בפריז לציון היום הבינלאומי נגד הומופוביה וטרנספוביה ובעד שוויון בנישואין. מסיבות מעשיות, הקונצרט יתקיים ב -21 במאי, מה שמציב אותו ימים ספורים לפני הפגנה המתוכננת על ידי המתנגדים בצרפת לשוויון בנישואין.

לא רק פופ, גם פוליטיקה. בתוך כך, גם האו"ם מכיר בציון IDAHO, ושחרר קמפיין וידאות תחת הכותרת "את/ה לא לבד" הכולל גם הצהרת תמיכה של מזכ"ל האום, באן קי מון. צפו בקמפיין:

אירועים נוספים יתקיימו בוושינגטון, שם תארח הקתדרלה הלאומית אירועים שחוצים את קווי הגבול בין אמונה ומיניות, ובטורקיה יתקיים כנס מיוחד בן שלושה ימים לציון IDAHO, ביוזמת קבוצת Kaos GL .

קמפיין טוויטר בינלאומי

בזירת הרשת, מתוכנן קמפיין טוויטר ויראלי, ע"י השימוש בהאשטג may17IDAHO#. גם אתם מוזמנים ומוזמנות. השתתפו בקמפיין הבינלאומי, צייצו בטוויטר עם ההאשטג והעבירו בדרככם לחברים ולחברות את המסר נגד להט"בפוביה ביום הבנ"ה. יחד, ניצור גל וורוד של סולידריות ברחבי כל העולם ב-17 במאי.

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך