לקט ידיעות שאספנו השבוע: הפגנה מול שגרירות רוסיה בת"א, כנגד החוק החדש האוסר "הטפת הומוסקסואליות לקטינים"; נאומו ההיסטורי של מזכ"ל האו"ם באן-קי מון אל נציגי המדינות החברות בועידת זכויות האדם של האו"ם; סרט סרבי חדש השובר קופות וגם סטיגמות

הפגנה מול שגרירות רוסיה

בעיר סנט פטרסבורג אושרה בתחילת החודש הצעת החוק האוסרת "תעמולה הומוסקסואלית לקטינים", אשר מטילה קנס על כל צורת ביטוי פומבית של זהות הומוסקסואלית וטרנסקסואלית, או דוברות למען שוויון זכויות ללהט"ב.

חברי הקהילה הגאה בישראל לא נותרו אדישים כלפי החקיקה הדראקונית אשר מאיימת למרר את חייהם של מיליוני הלהט"ב החיים ברוסיה, וקיימו ביום שישי משמרת מחאה מול שגרירות רוסיה בתל אביב. אגודת הלהט"ב חברה לקטי ודר ונטשה צימבלובה הפעילות בקהילת דוברי הרוסית אשר יזמו את ההפגנה, בה השתתפו כמה עשרות אנשים.

בה בשעה שבתל אביב הפגינו, נעצרו בעיר קוסטרומה שברוסיה 3 פעילי זכויות להט"ב שמחו כנגד החוק החדש. השלושה הובאו לשיפוט מהיר, ואולם, לאחר משפט שנמשך כשש שעות, זיכה אותם השופט, מאשמות 'התנהגות בלתי נאמנה' ו'הטפת הומוסקסואליות לקטינים' והורה על שחרורם. בכך נרשם ניצחון משפטי ראשון על החוק החדש.

המערכה העולמית כנגד החוק, צפויה לקבל עידוד נמרץ מצד הזמרת מדונה, אשר לה מתוכננת הופעה בעיר סט. פטרסבורג בקיץ. מדונה הודיעה כי בכוונתה לדבר על נושא זכויות הלהט"ב במהלך ההופעה – פעולה  אשר תהווה הפרה לכאורה של החוק. יוזמי החוק, מצידם, הודיעו כי יגיעו להופעה על מנת להתרשם באופן בלתי אמצעי אם אמנם הכוכבת מממשת את כוונתה.


הפגנת הלהט"ב מול שגרירות רוסיה בתל אביב

נאומו של באן-קי מון מופץ בעולם

בתחילת חודש מרץ נאם מזכ"ל האו"ם באן-קי מון, בועידת זכויות האדם של האו"ם שעסקה במיעוטים מיניים. היתה זו הפעם הראשונה שבה גוף זה (המוכר לציבור הישראלי בעיקר בשל היותו במה לגינוי חד צדדי של ישראל), עסק בנושא.

ארגוני זכויות להט"ב הפיצו השבוע קליפ הכולל אמירות מרגשות מתוך נאומו של המזכ"ל:

"ישנם הסבורים כי נטייה מינית וזהות מגדרית הם נושאים רגישים. אני מבין. כרבים מבני דורי, לא גדלתי בסביבה שדיברה על הנושאים הללו. אך למדתי לדבר עליהם, מפני שחיים מוטלים על כף המאזניים, ובגלל שזוהי אחריותינו… להגן על הזכויות של כולם, בכל מקום… לאלה מכם שהם הומואים, לסביות, בי וטרנסג'נדר, אני אומר: אתם לא לבד!"

יש לציין כי לא כל נציגי המדינות המשתתפות בועידה התרשמו מהדברים, וחלקם עזבו בהפגנתיות את האולם.

על פי דיווח שהעבירה נציגת אמנסטי שנכחה בישיבה, לצד האמירות האמיצות למען זכויות האדם של להט"ב, נשמעו גם נאומים צורמים לאוזן מצד נציגי המדינות הערביות ואפריקה, וכן מצד הנציג הרוסי, אשר מעל לדבריו ריחפה הפרשה האקטואלית של החקיקה בסט. פטרסבורג. הללו חזרו והצדיקו את מדיניות מדינותיהם בטענות לפיהן הומוסקסואליות מהווה פגיעה במוסר הציבורי, בדת ובמסורת, וכן שהיא מעודדת פדופיליה.

נציגי ארגונים ומדינות התומכים בזכויות הלהט"ב הזכירו כי הפגיעה האמיתית נגרמת בשל האשמות שווא מופרכות אלה, וכי חקיקה הומופובית הינה בעיקר מורשת קולוניאליסטית המנוגדת לתפיסות עולם פלורליסטיות יותר שרווחו בתרבויות רבות קודם לכן. לינדה באומן, נציגת ארגון ILGA אמרה לנוכחים: "מדינות יכולות לצאת מהאולם, אך הן אינן יכולות לסגת מאחריותן להגן על האזרחים שלהן מפני אפלייה ואלימות".

סרביה: סרט חדש שובר סטריאוטיפים

"המצעד", קומדיה שחורה מסרביה, זוכה להצלחה אדירה במדינות הבלקן. הסרט מספר על זוג גברים המבקשים לקיים מצעד גאווה בבלגרד למרות איומים ברצח מצד חוליגנים ונאו-נאצים וסירוב המשטרה לאבטח אותם. הם פונים לותיק מלחמות בלקן, שהומואים זו לא חיבתו הראשונה, אבל תמורת כסף מוכן לעשות הכל. הוא אוסף עמו חבורה מוזרה של לוחמים בדימוס מכל המחנות, כולל כאלה שירו בעבר זה על זה. החברים החדשים מתגברים על דעות קדומות מכל הסוגים, למען קיום המצעד.

בשנת 2001 הסתיים מצעד הגאווה בבלגרד באלימות נוראה, כאשר מאות חוליגנים, אוהדי קבוצות הכדורגל של העיר, נאו-נאצים ואנשי דת, עטו על הצועדים המועטים והכו אותם קשות. השוטרים המעטים שהיו במקום חילצו את הצועדים, ומצאו עצמם עד מהרה בעימות חזיתי מול הפורעים.

בשנת 2010 המראות חזרו על עצמם בעוצמה יתרה – המצעד, שהיה גדול ומאורגן יותר מבעבר עבר ברחובות סטריליים כמעט לחלוטין, כאשר מאות שוטרים המצוידים היטב באמצעי מיגון ופיזור הפגנות חצצו בינם לבין המתפרעים, אשר מצדם גרמו הרס רב לרכוש במרכז העיר בלגרד. כמאה וחמישים אנשים נפצעו במהומות, אך המשטרה ציינה בסיפוק את העובדה כי למרות האלימות הקשה, לא נגרמו אבידות בנפש.

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך