ז'וז'ו יקוב נעצר ועונה קשות בשל היותו בן לפעיל כורדי אנטי סורי, והומו. הוא נמלט מסוריה והגיע לסקוטלנד, שם נעצר כשוהה בלתי חוקי והוצא נגדו צו גירוש

בית משפט בסקוטלנד קבע שז'וז'ו יקוב, 21, יזכה במקלט מדיני ויוכל להשאר במדינה. זאת לאחר שבמהלך שלוש השנים האחרונות היה עצור ומועמד לגירוש בגין כניסה ושהייה בלתי חוקיים. יקוב המשתייך למיעוט הכורדי בסוריה, נתפס לפני 6 שנים, כאשר ברשותו חומרי תעמולה של אביו, פעיל פוליטי במפלגה כורדית המתנגדת לשלטון. הוא נעצר, ונחקר בעינויים קשים במשך 20 ימים, כמובן מבלי שהובא בפני שופט. הוא נחקר במכות חשמל מידי יום ואף נורה בידו, על ידי חוקר שאיים לירות בו בראש אם לא ישתף פעולה.

לאחר שמוצתה עמו החקירה, העבירו השלטונות את יקוב לכלא הנמצא ליד הגבול הטורקי, שם הכיר אסיר, שלדבריו נדון ל-25 שנות מאסר רק בשל נטיותיו המיניות. יקוב מספר כי בניגוד לטענות השלטון הסורי, לפיהן העונש המקסימלי על הומוסקסואליות הוא 3 שנות מאסר, בפועל תמיד נמצאת הסיבה להמשיך ולהשאיר הומואים בכלא. לאחר שהסוהרים הבחינו בקשר שרקם עם האסיר הותיק, והבינו שגם הוא הומו, הם החלו להתעלל בו, ובמשך שבועות היכו אותו קשות ושפכו עליו מים קרים מדי בוקר. לדבריו, יום אחד הוא התעורר בבית חולים, שם סיפר לו הרופא כי הוא שכב ללא הכרה במשך שלושה שבועות.

לאחר שהשתחרר מבית החולים נשלח יקוב לביתו, לשם התאוששות, עד למשפטו. הוא הבין כי הסיכוי היחיד שלו להינצל הוא לברוח מסוריה, וחצה את הגבול ללבנון, משם ביקש להגיע לבריטניה. את מרבית הדרך עשה בתא מטען של משאית, ואת הגבולות חצה באמצעות דרכון מזויף.

הומואים בסוריה מקבלים יותר משלוש שנות מאסר

הומואים בסוריה מקבלים יותר משלוש שנות מאסר (צילום: Homo Eяectus)

כאשר הגיע יקוב לבריטניה הוא הגיש בקשה, וקיבל אשרת שהייה זמנית, ואולם זו נלקחה ממנו לאחר שנתפס עם הדרכון המזויף. לאחר שריצה עונש מאסר בבית כלא לנערים, הוצא נגדו צו גירוש. ואולם, בסיוע ארגוני להט"ב ואופוזיציה כורדיים, הוא ניהל נגדם מאבק משפטי כדי להוכיח כי אם יוחזר לסוריה צפוי לו עונש כבד בשל בריחתו, בשל הרדיפה הפוליטית את המיעוט הכורדי ובעיקר בשל היותו הומו.

כעת, כאמור, קיבל בית המשפט את טענותיו, וקבע כי הצעיר יכול להישאר בבריטניה.

פרשת מהדי קזמי – נער הומו אירני

לרבים הזכירה הפרשה של יקוב את זו של מהדי קזמי. קזמי, צעיר אירני, הגיע בשנת 2006 לבריטניה כדי ללמוד אנגלית, שם נודע לו כי בן זוגו נתפס ונתלה בגין נטיותיו המיניות, לא לפני שמסר לחוקרים את שמו. קזמי ביקש מייד מקלט מדיני, בטענה כי בשובו צפוי לו גזר דין מוות, ואולם הרשויות בבריטניה סירבו להנפיק לו אישור שהייה. קזמי ברח להולנד, משם ניהל מאבק משפטי וציבורי, עד שלבסוף ממשלת בריטניה נעתרה לבקשתו.

ומה בארץ? ליברליזם ישראלי ופליטים הומואים (מאמר ארכיון)

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך