סנאט מדינת ניו יורק אישר את החוק לנישואין שווים במדינה, ברוב של 33 מול 29 מתנגדים. הקהילה הגאה חוגגת, אלפים הגיעו לפאב סטונוול כדי לחגוג את הניצחון הגדול במקום שבו הכל החל

לידתו של החוק לשוויון בנישואים היתה קשה. בעוד שבית הנבחרים, הנשלט על ידי הדמוקרטים העביר את החוק ברוב גדול, בסנאט, שבו יש רוב לרפובליקנים, נראה היה שהאפשרות שחוק יעבור הינה קלושה. ואולם, תמיכה של שני רפובליקנים, שהוכרזה בשבוע שעבר הביאה למצב של שיוויון בקולות 32-32.

שורה של עסקאות פוליטיות סיבוביות בניצוחו של המושל אנדרו קואומו, שהציב את הנושא בראש סדר היום הציבורי, בחיזוק סקרים שהצביעו על 60 אחוזי תמיכה בחוק בקרב הציבור, ניערו את העץ הרפובליקני וגילו מספר סנאטורים שהיו מוכנים להצביע עבור החוק בתנאים מסויימים. המתנדנדים דרשו הגנות בחוק עבור ארגונים אשר ייסרבו לחתן זוגות חד מיניים. בסופו של מו"מ שנמשך למעלה משבוע, נקבע כי לעמותות הקשורות בארגונים דתיים, אכן תינתן האפשרות החוקית לסרב.

האימפיירסטייט בילדינג, מואר בצבעי הגאווה לרגל אישור חוק הנישואין

האימפיירסטייט בילדינג, מואר בצבעי הגאווה לרגל אישור חוק הנישואין

 

מאות המפגינים בעד החוק, אשר עומדים מחוץ לבניין הקונגרס באלבני בשבוע האחרון, ומאות אלפי הלהט"בים הניו-יורקים האחרים, הגיבו לידיעה על אישור החוק בפרץ של שמחה אדירה, הקלה והתלהבות. רבים התקבצו ובאו לפאב סטונוול, למקום שבו החל המאבק לשיוויון זכויות להט"ב ב-28 ביוני 1969. 42 שנים פחות שלושה ימים.

אלפים חוגגים בסטונוול את הניצחון במאבק שהתחיל לפני 42 שנים בדיוק

אלפים חוגגים בסטונוול את הניצחון במאבק שהתחיל לפני 42 שנים בדיוק

כעת יועבר החוק בחזרה לבית התחתון לשם לצורך אישור התיקונים שבוצעו בו, ולאחר מכן ייחתם על ידי המושל בטקס חגיגי במיוחד.

עדכון: החוק המתוקן עבר אישור מחודש של האסיפה (הבית התחתון), בגין התיקונים שהוכנסו בו, ונחתם על ידי המושל אנדרו קואומו בטקס חגיגי שאליו הוזמנו גיבורי השעה – הסנאטורים הרפובליקניים שהצביעו בעדו.

בתום שלושים ימי צינון, ייכנס החוק לפועל וזוגות ניו-יורקרים גאים יוכלו סוף כל סוף להתחתן. נישואין של זוגות רבים שנערכו בקנדה ובמדינות אחרות יוכרו כבעלי סטטוס "נשואים", אשר בארה"ב יש לו משמעות כספית רבה. בניגוד למדינות אחרות, בניו-יורק אין הגבלה על תושבי מדינות אחרות להינשא בה, כך שהיא צפויה להפוך למוקד עלייה לרגל לזוגות מכל רחבי ארה"ב.

משלוש יוצאת אחת: הצלחה לאחר שני כשלונות צורבים

לאחר בחירות אמצע התקופה סומנו שלוש מדינות כבעלות פוטנציאל לאישור חקיקת נישואין שווים: רוד איילנד, מרילנד ובמידה פחותה ניו-יורק. ואולם בשתי המדינות האחרות, שבהן הנושא נראה כבעל רוב מובטח, פעילי שוויון הלהט"ב שבעו אכזבה מנבחרים אשר שינו את דעתם ברגע האחרון.

לאחר האכזבה במרילנד נראתה ניו-יורק כאפשרות רחוקה יותר ויותר, ואולם בהנהגתו של המושל קואומו, יישרו במפלגה הדמוקרטית את השורות ופתחו במסע תעמולה נחוש בעד החוק. כעת יכול המושל לסמן לעצמו V על הישג בקנה מידה לאומי, שהוא כבר בעל השלכה על הפוליטיקה הארצית. הכרזתו של הנשיא אובמה על תמיכה בנישואין גאים קרובה כעת מתמיד.

לאחר שייחתם החוק, ניו-יורק תהיה למדינה השישית המאפשרת נישואין חד מיניים. האחרות הן מסצ'וסטס, איווה, ורמונט, ניו המפשייר, קונטיקט וושינגטון די.סי. בשלושים ותשע מדינות, עם זאת, הנישואין החד מיניים אסורים על פי חוק.

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך