פאזלנד הומופוביהעמית לב עצבני על רשת פאזלנד, שהחליטה כי לתמונות של בני זוג חד מיניים אין מקום בתחרות שבעמוד הפייסבוק שלה, וקורא לכם לפעול. הכל על הפרשייה ההומופובית התורנית

דמיינו עצמכם: השנה: 2010, ה'תש"ע. החודש הוא חודש יולי, אך בעולם היהודי יצויין היום (ג') צום ט' באב. למי שלא בקיא בהלכות, זהו צום שנקבע לזכר חורבן בית המקדש, שחרב בגלל שנאת חינם. שנאת חינם, שנאה שאינה תלויה בדבר, היא לא משהו שקרה רק לפני אלפי שנים בירושלים המקראית, אלא משהו שקורה פה, באינטרנט החופשית והנאורה.

רשת החנויות "פאזלנד", שסניפיה פרושים ברחבי הארץ, החליטה לצאת במבצע סוער לכבוד ט"ו באב, שיחול השבוע. מעלים תמונה זוגית דביקה וחמודה לדף הפייסבוק של החברה, מרוויחים "לייקים" ("הצבעות" של פייסבוק), וזוכים בתחרות. הפרס – התמונה שלכם תודפס על פאזל.

מובן שבנסיון לא לפגוע בקהל עדין הנפש, הוגדרו כללים ברורים: אסור להעלות תמונות פורנוגרפיות ו… תמונות של זוגות חד-מיניים. הנשיקה שלי ושל חבר שלי היא נשיקה אסורה לפי פאזלנד. כלומר, להיות זוג הורים "סטרייטי", שייתכן ומתעלל בילדיו זה בסדר. אבל זוג תמים וחד-מיני נפסל אוטומטית.

המקרה נחשף בכתבה בעיתון "ידיעות אחרונות", ומתגלגל ברגעים אלו בפייסבוק.

הכתבה מ"ידיעות אחרונות"

הכתבה מ"ידיעות אחרונות"

אין לי מילים לתאר עד כמה אני עצבני. אני אמור להיות עמוק בחלום השמיני עכשיו ולא לכתוב פוסט זועם.

אז מה קרה מרגע חשיפת המקרה בפייסבוק? עשרות מצטרפים לדף של פאזלנד החלו להעלות תמונות של זוגות חד מיניים, כולל עבדכם הנאמן. התמונה שהעלתי הוסרה מהדף הראשי, ואני נחסמתי מלפרסם על הקיר. תגובות שנכתבו בנושא נמחקו.

פאזלנד, נעים להכיר

את פאזלנד מייצג אדם נחמד בשם משה קלוגהפט, שהוא בעליה של חברת היח"צ EDK והדובר של ח"כ רונית תירוש (קדימה). קלוגהפט ידוע, על פי "מקורותיי", בחיבתו העזה ליצירת באזז באמצעים שליליים. את מי עוד EDK מייצגת או ייצגה, על פי האתר? את "עלם" (שמסייעים גם לנוער להט"ב במצוקה, ועובדים בקשר קרוב עם ארגון נוער גאה), את "בית השנטי", את "אור שלום", וגם את (תחזיקו חזק) – "אם תרצו".

אתמול בלילה גם הופיעהבמדור "כתבו עלינו"של אתר פאזלנד, כתבה על תרומתו של אותו קלוגהפט להקמת אתר בשםpuzzles.co.il שמוביל היום, איך לא, לאתר של "פאזלנד". לעומת זאת, החברה טוענת בתגובית נחמדה למטה, שאין כל קשר בין קלוגהפט לחברת "פאזלנד", ואם לא אשנה את הפרטים אהיה חשוף לתביעת דיבה. אז אני מודה – שיניתי. לא מתחשק לי להתרוצץ עכשיו בבתי משפט. מצד שני, את העובדה ש-EDK עושים להם את היח"צ – מותר לכתוב.

הכל זיוף, כן?

תנאי השימוש ה"בעיתיים"

תנאי השימוש ה"בעיתיים"

הפעילות שהתחוללה בדף הפייסבוק של החברה הבהילה את אנשי היח"צ, שהוזנקו בשעה 1:00 בלילה לענות תשובות. אני מציע להם לשתות קפה לפני שהם עונים תגובה כמו "אף אחד לא סינן אף אחד, והכרזה הזאת – מישהו זייף אותה – שים לב בצד שמאל ליד החתול יש שם שאריות מהעמוד הקודם…, מישהו הדביק אותה בכלל. אפשר להירגע – אוהבים את כווולם ומכבדים את כולם. כל טוב." (הפיסוק הקלוקל והעברית המרושלת – במקור. התגובות המקוריות נמחקו על ידי מנהלי הדף). מכבדים את כולם, כן? כמובן שיש שתי תמונות יצוגיות של זוגות חד מיניים בעמוד הראשי, אבל שאר התמונות (כולל שלי) הוסרו, והן נותרו כשריד אילם בלשונית "Photos".

עכשיו זה הזמן לפעול

ביום שלישי אנחנו מציינים את ט' באב. בעוד שבועיים – את יום השנה לפיגוע בבר-נוער. כנראה שלתת לדבר כזה לעבור בשתיקה תהיה טעות ענקית. אז אפשר לפנות לרונית תירוש – זה הדובר שלה. אפשר לפנות גם לציפי לבני, יושבת הראש של הסיעה בה יושבת תירוש. אפשר ללכת להחזיר מוצרים שלהם ולהודיע שאתם לא רוצים להיות חלק מההומופוביה הזאת. אפשר לתבוע. אפשר הרבה דברים, גם אם תהיה התנצלות – כי על מילים צריך לשלם. אבל את כל זה צריך לעשות. אז יאללה, למה אתן מחכות?

תגובת הרשת

הודעת התנצלות – פאזלנד
שלום רב

בימים האחרונים פורסם בעיתון על מבצע ש"הפלה" בין אוכלוסיות בפאזלנד.

תגובתנו המיידית בעיתון היתה שהדבר הוחלף לאחר מספר דקות,

ובמהלך מספר הדקות האלה נגרמה עוגמת נפש לקהילה הגאה.

אנו מצירים על כך, הדבר לא היה על דעת הנהלת החברה.

לאחר ברור שעשינו הורחק העובד שעשה את הטעות, שהינה חמורה בעינינו ואיננו מקלים בה ראש.
אנו מקווים שנוכל לפצות את הקהילה על הפרסומים הללו, שאיננו מבינים עד עכשיו לעומק איך קרו – לפי איך שהדברים נראים מדובר בעובד ש"השתיל" את הדברים באופן גרפי כלשהו, שלא על דעתנו בשום אופן. ולאחר שתוקן היה מאוחר מדי.

בכל מקרה הדבר לא היה על דעת הנהלת החברה בשום פנים,

מסיבות של הבנה טכנית מוגבלת(…) עד לרגע זה לא היינו מודעים לחלוטין למה שקורה ברשת, והדברים לא היו על דעתנו,אך מרגע זה ואילך דואגת הנהלת החברה אישית לטפל במה שמועלה לכאן – אנו מבטיחים לאפשר לכל האנשים מכל הצבעים והמינים להעלות את תמונותיהם – אך בלי גסויות וקללות. אנו נשמח לשתף פעולה עם הקהילה לשם שיתוף פעולה עתידי שייצור בדיוק את המצב ההפוך מזה שנוצר, ואולי מעז יצא מתוק.שיהיה טו באב מלא אהבה לכולם."

כך נכתב אתמול (ב') בדף הפייסבוק של פאזלנד. הטעויות והנוסח העילג – במקור. גם בתגובה שהעלו פה, בבלוג, הם הודיעו כי "יש התנצלות". לי, אישית, ההתנצלות הזאת לא מספיקה – לא נראה שהם למדו משהו, והם בעיקר ירו בש"ג והשאירו אותו לדמם. בו בזמן, הם הרוויחו באזז תקשורתי על גב קהילת הלהט"ב. ועל הגב שלי לא עושים באזזים – אם בחרתם בשיטת פרסום מכוערת כזאת, אתם תצטרכו גם לפצות את הנפגעים. ולא, לא מדובר על כסף.

אציין גם שפנייה לרונית תירוש באמצעות פרופיל הפייסבוק שלה, אותו היא טורחת לעדכן באדיקות, לא נענתה עד עכשיו.

ולמקרה שתהיתם איזו תמונה מחקו לי מהדף, שאינה ראויה לילדים, הרי היא לפניכם

פורנו

עמית מתנשק עם בן זוגו. מה יגידו הילדים?

* פורסם לראשונה בבלוג של עמית לב, Queen of fucking everything

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך

  • הכצעקתהאתר "הכצעקתה" חושף את הטרדות הרחוב על רקע מיני ומגדרי אתר "הכצעקתה" הוקם במטרה להיאבק בתופעה של הטרדות רחוב על רקע מיני ומגדרי. האתר מעודד לספר על הפשעים ה"קטנים" שלא מדווחים ביום-יום, ובכך לתרום למודעות […]
  • הכתובת שוב על הקירהכתובת שוב על הקיר המצוקה והבלבול של ההומופובים מול הצעידה המהירה שלנו מהמחבוא אל מרכז הבמה, גוררת איתה סכנה גדולה. חומת המגן שלנו נסדקת, ועליה כבר מרוחות כתובות ברורות […]
  • להגדיר מחדש את המושג ידידלהגדיר מחדש את המושג ידיד אדם אחד הוא קוריוז, עשרה אנשים הם תופעה, אלף איש הם מציאות, אבל אלפים משנים את המציאות. מי שלא רוצה שאלפי אנשים להט"בים יתאספו פשוט לא רוצה שישנו לו את […]