האם פרסום תמונת אדם במדור העוסק בקהילה הגאה מהווה פרסום לשון הרע?

בית משפט השלום בת"א חייב את מגזין טיים אאוט לפצות בליינים שתמונתם פורסמה במדור המקושר לקהילה הגאה, והדגיש כי הפגיעה בתובעים נבעה מעצם שיוכם לאירוע מסוים, שאינו מתאים לאורח חייהם ולסגנון הבילוי שלהם.

בלייניים שנטייתם המינית לא ידועה (צילום:  jjeff)

בלייניים שנטייתם המינית לא ידועה (צילום: jjeff)

התובעים טענו, כי מגזין טיים אאוט פרסם תמונה שלהם מבלים במועדון במסגרת כתבה על ליין גייז חדש שהושק במועדון תל אביבי במדור בשם "הדבר הבא גייז". הכתבה התייחסה בין היתר, אל בלייני ה'ליין' כצרכני סמים ואלכוהול. התובעים טענו כי אינם משתייכים לקהילה ההומו-לסבית, וכי כלל לא היו באותה מסיבה, ולפיכך, הגישו נגד המגזין תביעת דיבה, בהם טענו גם לפגיעה בפרטיותם.

המגזין טען מנגד, כי אין לאפשר מצב שבו ייחוס אדם לקהילה ההומו-לסבית יהווה לשון הרע, וכי הפרסום נעשה בתום לב ושלושה ימים לאחר היוודע הטעות, פורסמה התנצלות. כמו כן, נשלחה הודעת צד ג' כנגד נציג המועדון, שהעביר למגזין את התמונות מהן נבחרה התמונה נשוא התביעה.

השופטת אביגיל כהן קיבלה את התביעה, תוך שהיא מדגישה כי הפגיעה בתובעים נבעה מעצם שיוכם לאירוע מסוים, שאינו מתאים לאורח חייהם ולסגנון הבילוי שלהם, וזאת ללא כל קשר לכך שמדובר באירוע של הקהילה ההומו-לסבית. השופטת ציינה, כי המגזין עצמו קישר באופן סטריאוטיפי מובהק בין חברי הקהילה ההומו לסבית ובין מתירנות מינית, אלכוהול וסמים.

"כשם שהנתבעים מבקשים לאפשר ולשמר את זכויות הפרט ואת זכותו של כל אדם לחיות בגלוי ובגאון תהא נטייתו המינית, אשר תהא, כך הנתבעים צריכים לאפשר גם לכל אחד (הטרוסקסואל והומוסקסואל כאחד), אשר אין לו קשר לאורח חיים בלייני, ולהווי של 'סמים וסקס' (…)שלא להיות מזוהה עם אירוע/הווי שאין לו כל שייכות אליו", כתבה השופטת ופסקה, כי לתובעים זכות לגיטימית שלא להיות משויכים להווי אותו ייצגה הכתבה או לפרסום המציג אותם כבעלי נטייה שונה מנטייתם האמיתית, ואין לרדוף אותם בשל כך בטענת "הומופוביה".

בהתחשב בכך שהמגזין פרסם הבהרה והתנצלות נפסק, כי התובע שדמותו הייתה במרכז יפוצה ב 25,000 ש"ח ושני התובעים האחרים יפוצו ב 10,000 ש"ח כל אחד, כאשר צד ג' ישא ב-40% מהפיצוי.

לפסק הדין בעניין רוט ואח' נ' טיים אאוט (מגזין) ישראל בע"מ ואח'

באדיבות אתר המשפט הישראלי "פסקדין" www.psakdin.co.il

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך