אירועי IDAHO / הבנ"ה 2012 צוינו ב-17 במאי בכ-90 מדינות ברחבי העולם. בישראל התקיימו מספר אירועים, ביניהם האירוע המרכזי לציון הבנ"ה, יום העיון ע"ש מורן צפריר ז"ל וחלוקת פרסים לעבודות מצטיינות, יום עיון בנושא "הומופוביה בקרב בני נוער", דוכני הסברה בת"א, ב"ש וק"ש, פאנל פוליטי בנושא המאבק נגד הומופוביה בכנסת וכן פעילות של קבוצת הנוער מנאי"ג

הבנ''ה 2012

מצטלמים עם סיכות הבנ"ה, אם ובנה באירוע המרכזי

האירוע המרכזי לציון הבנ"ה התקיים במרכז הגאה בגן מאיר בתל אביב, בו הוקירו ארגוני קהילת הלהט"ב בשיתוף פעולה רחב את נעמי הרניק וזהורית שורק כיקירות הקהילה ל-2012. כמו כן, ניתנו אותת המתנדב/ת לפעילים מתנדבים מצטיינים מכל ארגון בהקשר של המאבק בהומופוביה ובטרסנפוביה. בתוכנית האומנתית ששולבה באירוע הופיעה קבוצת תיאטרון בסיפורים מרגשים של התמודדות מול (חוסר) קבלה עצמית ושל הסביבה ובנוסף הופעה של הזמרת רילי. עוד באירוע ,הוקרנו סרטונים בנושא המאבק בהומופוביה ובטרנספוביה ונשאו דברים קצרים ח"כ נינו אבסדזה יו"ר השדולה בכנסת למאבק בהומופוביה וכן יעל דורון רכזת בית דרור – בית זמני לנוער להט"ב.

הבנ''ה 2012. יקירות הקהילה

זהורית שורק ונעמי הרניק - יקירות הקהילה 2012, יחד עם ח"כ נינו אבסדזה ואבי סופר

> היכנסו לגלריה המלאה מאירוע הבנ"ה המרכזי

עידוד מחקר בנושא הומופוביה, טרנספוביה וזהות טרנסג'נדרית

איל בן עמי וד"ר גיא שילה ליד דוכן הבנ"ה ביום העיון

ביום העיון "הומופוביה, טראנספוביה – לא בבית ספרנו" שהתקיים ביפו במכללה האקדמית ת"א-יפו לזכר מורן צפריר ז"ל, התקיימו הרצאות אודות היבטים שונים של הומופוביה וטרנספוביה והאתגרים שעומדים לפנינו במאבק בהן במערכת החינוך. בנוסף התקיימו סדנאות בקבוצות קטנות על התמודדות עם התופעה, ביניהן סיפורה האישי של אישה טרנסג'נדרית הפעילה כיום בחוש"ן, וסיפורה של אם לסבית ובתה בת ה-14, בנושא ההתמודדות הבין דורית מול הומופוביה של הסביבה כלפי משפחה לסבית בה שתי אמהות.

כחלק מעידוד המחקר, התקיימה זו השנה השניה תחרות עבודות אקדמיות מצטיינות, ופרסים לעבודות הזוכות חולקו בסוף יום העיון. מסלולי התחרות השנה היו: מסלול זהות טרנסג'נדרית (לכל התארים), מסלול הומופוביה וטרנספוביה – עבודות גמר (תזה) לתואר שני, וכן מסלול לעבודות סמינריון במסגרת תואר ראשון ושני.

3109 - נורית צפריר, ירון צפריר

נורית, אמה של מורן צפריר ז"ל, וירון אחיה של מורן, בטקס הענקת הפרסים

משפחתה של מורן צפריר תרמה 10,000 ש"ח לטובת הזוכים בתחרות העבודות, ובנוסף תרמה גוגל ישראל מחשבי טאבלט לזוכים. לתחרות הוגשו השנה כ-40 עבודות במסלולים השונים, אותם קראו והעריכו צוות השופטים שכלל את ד"ר אילנה ברגר, פרופ' אייל גרוס, נורה גרינברג, איתי חרל"פ, ד"ר עופר פיין (יו"ר), ד"ר איריס רחמימוב וד"ר גיא שילה.

בפרס הראשון במסלול זהות טרנסג'נגרית זכתה שיר רייכרט עבור העבודה "חוויותיהם של טרנסג'נדרים מהמפגש עם המערכת הרפואית". מבין נימוקי השופטים: "עבודה מקורית המביאה את קולם של טרנסג'נדרים וחוויותיהם במערכת הבריאות". בפרס השני במסלול זה זכה אבי מרציאנו על עבודתו "מקומו של המרחב הוירטואלי בהבניה של חוויות חיים טרנסג'נדריות". במסלול הומופוביה וטרנספוביה זכו עבודותיהם של מרים אסוצקי, ליאורה ארזי, עמוס נוה ויותם זעירא (את שמות כל העבודות הזוכות ונימוקי השופטים ניתן לראות בגלריה של יום העיון).


> היכנסו לגלריה המלאה מיום העיון

אז למה לי פוליטיקה עכשיו

במסגרת שבוע המודעות הפוליטי שהתקיים באוניברסיטת תל אביב, התקיים בקמפוס פאנל פוליטי בהשתתפותם של שני יו"ר השדולה בכנסת למאבק בהומופוביה ח"כ נינו אבסדזה וח"כ ניצן הורוביץ, שהגיעו לפאנל מיד לאחר שהקואליציה הפילה את הצעת החוק של הורוביץ להסדרה כוללת של נישואים אזרחיים בישראל, ובתוכם גם נישואים של זוגות חד מיניים.

מוקדם יותר התקיימה פעילות שטח בקמפוס אוניברסיטת תל אביב והוקם דוכן הסברה של הבנ"ה, בו חולקו חומרי הסברה שונים וכן נוצרו דיאלוגים שונים בין הפעילים בדוכן והעוברים והשבים. דוכני הסברה נוספים התקיימו גם בקמפוס מכללת תל חי בקרית שמונה וכן באוניברסיטת בן גוריון בנגב ובמרכז ONE בבאר שבע.

> היכנסו לגלריה המלאה מהפעילות בקמפוס

פעילות של קבוצת הנוער מנאי"ג

קבוצת נוער חדשה בשם מנאי"ג ("מועצת נוער ארצית ייחודית גאה") יצאה בקמפיין בקרב בני נוער בשם "גם אני גיי פרנדלי", במסגרתו צילמו חברי וחברות הקבוצה תמונות של בני נוער, חברים לספסל הלימודים וגם כמה אנשים אקראיים ברחוב, האוחזים שלטי "גם אני גיי פרנדלי" ו"די להומופוביה". התמונות עלו  לקבוצהבפייסבוק ומהן הופק לבסוף קליפ קצר.

צפו: קליפ "גם אני גיי פרנדלי":

במקביל, הפיקה הקבוצה גם סרט קצר בשם "אסור לי להיות הומו?", המביא את סיפורו של יונתן, המגלה את נטיותיו המיניות ונחשף במקרה על ידי חברותיו.

צפו בסרט "אסור לי להיות הומו?":

פעילות עבור בני נוער

נוסף לפעילות הנוער עצמו, התקיימו פעילויות נוספות עבור בני נוער. כך, קיימו חוש"ן (זרוע החינוך וההסברה של קהילת הלהט"ב) ועיריית הרצליה יום עיון לבני נוער, שעסק בביטויים השונים של ההומופוביה, ובסובלנות והכרה בשונויות על רקע נטייה וזהות מינית בחברה הישראלית. במסגרת היום הושקה תכנית חינוכית חדשה של חוש"ן המיועדת לתלמידי כיתות ז'-ח'.

בחיפה התקיים מפגש חינוכי לבני נוער, אותו יזמה תנועת הנוער המחנות העולים. במפגש השתתפו בני נוער מתנועות הנוער השונות בחיפה, שעברו הדרכה על ידי מדריכי המתנועה וכן תערוכה שנבנתה במיוחד לציון היום והעוסקת בהומופוביה בחברה הישראלית.

הקליפ הרשמי של 2012 שהופק ב- IDAHO תורגם ונערך במספר שפות, בין השאר באנגלית, איטלקית, הונגרית, צרפתית, רוסית ועברית.
צפו בקליפ הרשמי בגרסה העברית:

סרטון "לראיין את ההומופוביה"

"לראיין את ההומופוביה" הוא כלי טיפולי שפותח על ידי ד"ר אלינער פרדס, אילה כץ ושירלי קובלסקי. הראיון חושף את המנגנונים והדרכים שבהן ההומופוביה משפיעה על חיינו.

הסרטון בהשתתפות: חיים טל ושירלי קובלסקי, הופק בשיתוף הבנ"ה וארגון תהל"ה, במיוחד לציון הבנ"ה.

קליפ אירועי הבנ"ה 2012 בישראל

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך