ביום הבינ"ל נגד הומופוביה השנה יתקיים לראשונה מצעד גאווה בעיר ראשון לציון, וזאת במסגרת יוזמת "גאווה בשכונה" שמבקשת להביא את הגאווה הלהט"בית לכל בית בישראל. מארגני המצעד בראשל"צ, ניר בראלי, רוני טל וחן לוי, לא הסתפקו בהקמת דוכן או ארגון הרצאה, אלא בחרו להפיק מצעד גאווה לכל דבר ועניין. הרעיון זכה לסיקור בעיתון "ערים" שגם דיווח על תגובה צוננת ומגומגמת, מצדו של מחזיק תיק הנוער והצעירים בעיר, דורון אוזן.

קצת פחות משבועיים לפני שריקת הפתיחה, ביקשנו מניר לספר לנו על התקדמות ההכנות:

האם יש התפתחות במגעים עם העירייה? האם ניסיתם ליצור קשר עם ראש העירייה?

לגבי דורון אוזןנפגשנו איתו קצרות, הוא דווקא לא הראה שום התנגדות למצעד. אבל לא נתן תשובה קונקרטית אם הוא תומך במצעד או לא. גם עם ראש העיר נפגשנו קצרות, והוא נתן תשובות מתחמקות – בעיקר שנחכה לישיבת ההנהלה ואז העירייה תחליט בנושא.

האם התקיים מפגש פעילים?

מפגש הפעילים הוא בעוד יומיים, מתוכננים לבוא כ7-10 אנשים. הם נשמעים נורא מתלהבים, ואנחנו הולכים להכין אותם לחלוקת ותליית פלייארים, והתכווננות על מסרים אחידים – נגד אלימות, נגד הומופוביה וטרנספוביה, בעד תמיכה עירונית בקהילה – כמו שכתוב בפלייאר: קמפיין הסברה וחינוך בבתי הספר ובעיר, ע"י ארגוני להט"ב קיימים.

הביטוי "מצעד גאווה" הוא כמעט מונח מחייב, ובכל מקרה בתקשורת ובציבור הוא מעורר הרבה אסוציציות. איזה אופי מתוכנן למצעד?

הביטוי והמסורת של מצעדי גאווה התחילה עוד בסטונוול, זה באמת כמעט מחייב, ולכל מצעד – גם למצעדים השונים בארץ יש אופי שונה. אופי המצעד יהיה מחאתי בעיקר, אך עדיין צבעוני. משהו דומה למצעד בי-ם, אך לא באותם ממדים, כמובן. המצעד יעבור במרכז העיר ועל כך אנחנו לא מתפשרים – לא ניתן שידחקו אותנו לסמטאות העיר כמו בהרבה מצעדים בארץ. לכל המארגנים יש תפיסות מאוד דומות לגבי המצעד, ואני מאמין שגם לפעילים – אופי המצעד ברור מהפרסומים השונים – שלנו ובתקשורת.

מצעד גאווה בירושלים 2009

צועדים בירושלים. גם עיריית ירושלים התנגדה, אבל לא עזר לה

איך תושבי ראשל"צ מגיבים למצעד? האם קיבלתם איומים?

איומים – חס וחלילה. יש תגובות שליליות שבאמת מתנגדות למונח "מצעד גאווה" שמעורר אסוציאסציות, כמו שציינת. אבל ברגע שמסבירים ואומרים שזה מחאתי, שאנחנו פשוט רוצים שוויון, אי-אלימות, דברים פשוטים ובסיסיים – התגובות מתמתנות. בגדול רוב התגובות היו מדהימות, מעודדות ומעצימות מאוד! ואני מודה לכל אחד ואחת שנרתמו לעזור ולקחו את הכמה שניות של להגיב לנו כי זה באמת עוזר המון לספוג את כל הלחצים, ומראה כמה המצעד חשוב להרבה אנשים ונחוץ לערוך – דווקא בראשון לציון, דווקא ביום הבינלאומי נגד להט"בופוביה.

איך מגיבים בארגוני הקהילה ליוזמתכם?

אנחנו בקשר עם תהל"ה והאגודה. ארגון הנוער הגאה עוזר לנו בהפקת הפלייארים, ועם דגלים למצעד.

מה ייחשב בעיניכם להצלחה? לכמה אנשים אתם מצפים?

קודם כל – ההצלחה היא בעשייה וביוזמה. העלאת המודעות בנושא באזור – דבר שלא קרה ולא קורה פה, בעיר הרדומה-פוליטית שלנו. זה נורא קל כשיש את עיר הקהילה הגדולה 20 דק' נסיעה ממך להתעלם מפלח אוכלוסיה שלמה, ואנחנו משכנו את השטיח הזה מתחת לרגליים.

ההצלחה היא בכל התגובות החיובית שקיבלנו, ההצלחה היא בכך שגרמנו לאנשים להזיז את ישבנם ולתלות פלייארים, לדבר על זה עם אנשים, לצעוד. זה לא באמת משנה לנו כמה אנשים (למרות שכמובן מצטלם יותר טוב הרבה אנשים) – המצעד יצעד על אפם ועל חמתם של ההומופוביה, הביפוביה והטרנספוביה, במרכז ראשל"צ, ב17.5 בשעה שש בערב, מהיכל התרבות לגן העיר.

> התעדכנו בכל האירועים בלוח אירועי הבנ"ה הארצי. מארגנים אירוע? הוסיפו אותו ללוח האירועים.

> יש לכם אתר אינטרנט או בלוג? שתלו בקלות באנר של הבנ"ה באתרכם.

> האם כבר חתמתם על עצומת הקריאה הבינלאומית לדתות?

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך