חן לנגר, ראיון בערוץ 23 לציון הבנ"ה 2011כך אמר חן לנגר בראיון לתוכנית "עושים סדר חדש" בערוץ 23, שהתקיים ב-18 במאי, יום לאחר ציון היום הבינלאומי למאבק בהומופוביה. לנגר, שנפצע בפיגוע בבר-נוער בת"א באוגוסט 2009 בעת פעילות שהעביר לבני נוער, מתנדב כיום בחוש"ן ופעיל למען זכויות אדם.

להלן תמלול הראיון ששודר. ניתן לצפות בראיון גם בקטע הוידאו, (הראיון מתחיל בדקה 10:28).

אתמול ציינו בעולם את יום המודעות הבינלאומי נגד הומופוביה. בישראל יש היום הרבה יותר פתיחות לקבל הומוסקסואליות אבל הבורות כנראה עדיין חוגגת. שלום לחן לנגר, פעיל בקהילה ההומו-לסבית שנפצע בפיגוע בבר נוער. פיגוע שנאה שבו נהרגו שני צעירים ונפצעו עוד כמה, שניים הפכו נכים, ואתה עדיין ברגלך נושא עדיין כדור מהאירוע הזה. אבל התחושה היא, לפחות כך כתב חבר שהיה שם, במאמר שיצא לי לקרוא, שעדיין הדרך עוד ארוכה לקבלה ממשית אבל נעשתה עבודה נהדרת.

"את הטור כתב ב-Ynet דרור מזרחי, שהוא הדובר של חברת הכנסת זהבה גלאון, שעושה המון למען הקהילה והיא נמנית על חברי כנסת, לצערי לא רבים, שבאמת מחויבים להמשיך ולעשות לקהילה. אתמול בכנסת היא דיברה על העשייה שלה והקדישה את הנאום שלה במליאה למען היום הבינלאומי נגד הומופוביה. מה שהוא כתב שם הם דברים מאוד נכונים ומרגשים. עם כל ההתקדמות, ושאנחנו רואים בכל תכנית פריים טיים היום הומו תורן או לסבית תורנית…

לא תורן, אלא חלק, חלק משמעותי בתעשיית הטלוויזיה, התעשייה הנראית ביותר…

היום זה פשוט תקן. צריך שיהיה מישהו שייצג את הקהילה, ואני חושב שלא עוסקים מספיק במערכת החינוך, שזה המקום שבו צריך באמת לעסוק בגזענות על כל גוניה ורבדיה, ובכלל זה גם הומופוביה וגילויי השנאה כלפי האחר.


(הראיון מתחיל בדקה 10:28).

דווקא לשר החינוך הנוכחי, גדעון סער, יש עמדות מאוד פתוחות מאוד ליברליות, מאוד יפות, הייתי אומרת, בנושא הזה.

אנחנו נתקלנו בהרבה אמירות בשנים האחרונות. במיוחד בעקבות הפיגוע בברנוער, גם של השרה לימור לבנת, יו"ר האופוזיציה ציפי לבני. נתקלנו בהרבה תגובות מחבקות אבל אנחנו פחות מחפשים תגובות. אנחנו רוצים עשייה, כמו חקיקת חוקים. יש עכשיו דיונים בנושא חוקי הפונדקאות בארץ שהם ישנים ולא עדכניים ולא מכירים בתאי משפחה חדשים.

למה נער בן 16 צריך להסביר ליועצת בית הספר מה זה בית דרור?

מה היית רוצה שילמדו צעירים וצעירות?

קודם כל אני חושב שצריך להתחיל במערכת החינוך. לפני שעושים חקיקה חדשה בכל נושא אחר שמערכת החינוך שלנו עדיין נשארה בורה ולמעשה היא לא מחנכת באמת לשינוי.

אבל לא מחנכים למיניות בכלל

לא למיניות. לקבלת השונה. אני לא מדבר על מיניות. אני חושב שזו אולי הטעות הנפוצה, שאנשים חושבים שזה חינוך למיניות, שזה הכל סביב המין. אהבה. זוגיות. קבלת השונה. כשאני הייתי בן 16 וניגשתי ליועצת שלי וסיפרתי לה שאני עוזב את הבית כי לא מקבלים אותי בבית ואני הולך לבית מחסה שנקרא "בית דרור", השני מסוגו בעולם, אני חושב, תחת מעטה של משרד העבודה והרווחה, והוא שייך לחסות הנוער, והיא שאלה אותי "מה זה?" אז הייתי צריך להסביר לה שזה בית מחסה שנועד לנערים ולנערות שעזבו את הבית על רקע אוריינטציה מינית. לא אני בגיל 16 הייתי צריך לספק לה את המידע הזה. היא הייתה צריכה לדעת.

אתמול נערך בנתניה כנס שערך חוש"ן, ארגון שאני מתנדב בו. חוש"ן מגיעים לבתי ספר, למוסדות חינוך, לצבא, למשטרה, ומעבירים הרצאות של להט"בים – לסביות, הומואים, ביסקסואלים וטרנסקסואלים, ומספרים את הסיפור האישי שלהם כדי להראות שלמעשה יש מעבר.

וצריך שיהיה יותר מזה. אני מאוד מודה לך על השיחה הזאת.

* תודה רבה לצוות התקשורת של חוש"ן על תמלול הראיון.

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך

  • "עדיף ילד הומו מילד מת""עדיף ילד הומו מילד מת" חן לנגר, מדריך בברנוער שנפצע בשנה שעברה בפיגוע הרצח בברנוער, מספר על קשיי היציאה מהארון שחווה מול משפחתו, על החודשים בהם שהה ב"בית דרור", על הפיגוע […]
  • מצעד הגאווה בירושלים – תמונות ווידאומצעד הגאווה בירושלים – תמונות ווידאו תמונות וקטעי וידאו ממצעד הגאווה בירושלים. בתוך כך, נעצר גבר חרדי כשהוא משליך פצצות סירחון לעבר […]
  • איך מפרקים הומופוביה? פשוט לדבראיך מפרקים הומופוביה? פשוט לדבר מספר ימים לפני ציון יום השנה הראשון לפיגוע בברנוער, הגיעו איילה כץ, אמו של ניר כץ ז"ל , וכארם דבס, שיצא מהארון מעט אחרי הפיגוע, לשיחה באולפן "העולם […]