הבוקר (שני) נפתח המשפט בתביעה של בנות הזוג יעל בירן וטל יעקובוביץ' נגד אולם האירועים ב'יד השמונה' שסירב לקיים את אירוע חתונתן לפני כשלוש שנים. ביד השמונה טוענים: "יחסי הומואים ולסביות מנוגדים לטבע ולרצון האלוהים". עו"ד עירא הדר המייצגת את בנות הזוג: "לא ייתכן ששנאה תצדיק אפליה"

יעל בירן וטל יעקובוביץ'. צילום: מתוך עמוד הפייסבוק

בנות הזוג יעל בירן וטל יעקובוביץ'

לפני כשלוש שנים פנו בנות הזוג יעל בירן וטל יעקובוביץ' לאולם האירועים ב'יד השמונה' כדי לערוך במקום מסיבה לחברים ולמשפחה המורחבת בארץ, אחרי שהתחתנו כדין באנגליה, שם הן מתגוררות.

בעלי המקום סירבו בתוקף לקיים את האירוע מאחר שהן זוג נשים. בתחילה טענו כי הם מפחדים לאבד את תעודת הכשרות, סיבה אותה מציינים רבים מהאולמות המסרבים לקיים אירועים לזוגות חד מיניים. לאחר מכן, מספרות יעל וטל, "הבנו שהסיבה האמיתית היא שהם פשוט מאמינים שאנחנו תועבה".

חגיגות החתונה התקיימו לבסוף באולם אחר, אך השתיים לא ויתרו והחליטו לתבוע את אולם "יד השמונה" בגין אפליה. כעת, שלוש שנים לאחר המקרה, נפתח הבוקר (שני) משפטן של בנות הזוג נגד אולם האירועים בבית משפט השלום בירושלים, בראשות השופטת דורית פיינשטיין. בדיון תתקיים ישיבת ההוכחות הראשונה במשפט.

עו"ד עירא הדר, המייצגת את בנות הזוג, אמרה לפני כחודש לכתבת מאקו גאווה כי "ל'יד השמונה' יש אג'נדה סדורה ומובנית של שנאת הומואים ולסביות, והם כותבים את זה בגלוי. לא ייתכן ששנאה תצדיק אפליה, כמו שלא ייתכן ששנאת אנשים השייכים למגזר מסוים תצדיק אפליה וכמו שלא ייתכן שאנטישמיות תצדיק אפליה. מספיק שמישהו יטען שהוא שונא מישהו אחר, וזו תהיה עילה להתנהגות פוגעת".

עוד הוסיפה כי "זה לא מקום דתי או קדוש בשום צורה שהיא. מדובר באולם אירועים ולא בבית כנסת, זה מקום ציבורי שפונה לכלל הציבור."

"תועבה שאין חמורה ממנה"

בכתב ההגנה של 'יד השמונה' נטען כי "יחסי הומואים או יחסים לסביים הנם בניגוד לרצון האלוהים, בניגוד לטבע על פי יצירת האלוהים את האדם. האדם צריך לשאת אישה על מנת להמשיך את קיום המין האנושי בעולם. הן המקרא, הן הנביאים והן השליחים בברית החדשה מתייחסים לתופעה כאל תופעת תועבה שאין חמורה ממנה, וזאת הן מן ההיבט הדתי, הן מההיבט החברתי והן מההיבט הכלל עולמי יקומי וקיומי. זוהי אמונתנו הדווקנית מאד".

יעל סיפרה לכתבת מאקו גאווה כי "בכלל לא ידענו שהם דתיים, להיפך, האתר שלהם משדר שהם עושים אירועים לכולם והוא פתוח לכלל הציבור. אין שום אזכור לכך שהם דתיים".

לפני מספר חודשים דווח בעיתון "הארץ" על מספר מקרים נוספים בהם אולמות אירועים מסרבים לחתן זוגות חד-מיניים בטענה כי תעודת הכשרות שלהם תיפגע.

בעקבות כך, מספר זוגות נוספים החלו שוקלים הגשת תביעות כנגד האולמות. ח"כ ניצן הורוביץ אמר בעקבות הפרסום אז כי בכוונתו להגיש הצעת חוק למניעת שימוש סחטני בתעודת הכשרות. "זו תופעה בלתי נסבלת ולמעשה כפיה דתית. אפשר רק לתאר מה היה קורה במצב הפוך – אם בעלי עסקים היו מונעים קיום אירועים דתיים מחשש לתגובת החילונים. כדי למנוע את התופעה הפסולה הזו אגיש הצעת חוק בנושא".

הצעת חוק כזו אמנם חשובה, אך ספק אם תוכל לעבור בכנסת הנוכחית, או אם תמנע מאולמות אחרים לסרב לקיים אירועים של זוגות חד מיניים בתואנות שונות ומשונות.

כפי שניתן לראות מטיעוני אולם יד השמונה, התופעה עמוקה ומושרשת עמוק יותר מאשר הניסיון לתרץ את הסירוב תוך שימוש סחטני בתעודת כשרות, זאת על מנת להסוות הומופוביה ואפליה. אדרבא, ב'יד השמונה' אף לא ניסו להסתיר את משנתם הסדורה והמפלה.עד שיעבור החוק, נותר לקוות כי בית המשפט ימשיך בקו אותו הוא נוקט בשנים האחרונות.

לדברי עו"ד הדר "אני מקווה שבית המשפט יקבל את התביעה, ובכך יעמיק את הנורמה הציבורית, ההולכת ומתפתחת בישראל בשנים האחרונות, לפיה אפליה מחמת נטיה מינית, בכל תחומי החיים, הינה פסולה מעיקרה, ושיש להוקיע כל גורם, ציבורי ופרטי כאחד, המנסה להדיר את המגזר הגדול של ההומואים והלסביות מקרב כלל הציבור בישראל."

> בנות הזוג יעדכנו בתוצאות הדיון בעמוד האירוע בפייסבוק

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך