יולי תמיר

לרגל היום הבינ"ל נגד הומופוביה, 17 במאי 2006, נאמה שרת החינוך דאז, פרופ' יולי תמיר בפני מליאת הכנסת, במהלך דיון שיזם יו"ר מרצ דאז, ד"ר יוסי ביילין

אדוני היושב-ראש, חברי חברי הכנסת, נציגי הקהילה ההומו-לסבית, אני שמחה מאוד להשיב על הסוגיה שהציב בפני חבר הכנסת יוסי ביילין. החברה שלנו היא חברה מגוונת, שחיים בה אנשים שונים מאוד – כמעט בכל מאפיין: יש להם נטיות מיניות שונות, תפיסות עולם שונות, אמונות שונות, ערכים שונים, דתות שונות, מוצאים אתניים שונים ותפיסות לאומיות שונות. תפקידה של מערכת החינוך בחברה מגוונת – אולי תפקידה המרכזי – הוא לעודד בקרב כל האנשים הצעירים ובקרב כל האזרחים נכונות, פתיחות וסובלנות לקבל את מי ששונים מהם.

אני יודעת שבחברה הישראלית הסובלנות עדיין לא הוטמעה – לא במערכת החינוך ולא בלב האזרחים. לצערי הרב, מדי פעם אני נתקלת במציאות שבה קבוצה אחת תוקפת קבוצה אחרת באותם מונחים שהיא עצמה מוחה כשתוקפים אותה בהם. נדמה לי שאחד הדברים שאנחנו צריכים להבין היום הוא שאנחנו חייבים למתן את הטון הציבורי. זה נכון במיוחד כשמדובר באנשים צעירים. זה נכון במיוחד כשמדובר באנשים צעירים שמתמודדים עם משבר זהות. זאת יכולה להיות זהות מינית, וזאת יכולה להיות זהות במובנים אחרים. כמעט כל יום אני נתקלת במצוקות של אנשים צעירים, שלא מקבלים אותם כמו שהם. זה יכול להיות בגלל זהות הומו-לסבית, בגלל מבטא, מוצא או צבע עור. מערכת החינוך חייבת להתמודד עם הסוגיה הזאת.

החופש לבחור להיות מי שאתה רוצה להיות הוא חופש שחל על כל אדם

אגב, אני חושבת שאסור לנו לבודד ולומר: קודם יהיה לנו יום שבו נעסוק בקבלת השונה ההומו-לסבי, אחר כך בקבלת השונה העולה, אחר כך בקבלת השונה האשה, והשונה הערבי. לא. שונות היא שונות ומגוון הוא מגוון וזהות היא זהות. החופש לבחור להיות מי שאתה רוצה להיות הוא חופש שחל על כל אדם. ולכן, אני אשלב במערכת החינוך את התפיסה הסובלנית על כל המגוון הכרוך בה.

לצערי, נודע לי בכינוס שהשתתפתי בו הבוקר, שרק 13% מתלמידי ישראל זוכים בכלל לחינוך לאזרחות, לדמוקרטיה ולסובלנות. זו שערורייה אדירה. מדובר באמת בכשל ממלכתי ברמה הכי חמורה שיכולה להיות. עוד יותר חמור מהמיצ"ב, עוד יותר חמור מה"פיזה" – – –

בכלל. אם אתה בודק כמה מהתלמידים במדינת ישראל זוכים לחינוך לאזרחות, מדובר רק ב-13% מהתלמידים, ואם הם זוכים, הם זוכים לזה באופן חלקי ושטחי ביותר. לכן, המהלך של שינוי הוראת האזרחות, הסובלנות והשותפות האזרחית הוא בעיני מהלך הכרחי, והוא גם יקרה.

המצוקה אינה פוסחת על שום מגזר

אני רוצה לומר משהו לחברי החרדים. אני יודעת ששאלת ההומו-לסביות בקהילה החרדית היא בעייתית. אבל שימו לבכם לדבר אחד – אני אומרת את זה במיוחד לחבר הכנסת נסים זאב. כבר ראיתי שאתה רוצה לדבר ואני אומרת לך את זה, נסים, ברמה הכי אישית: בקהילה שלכם יש אנשים עם מצוקות אדירות בגלל הבעיה של הזהות המינית שלהם. זה לא דבר שאם מדחיקים אותו או אם שמים אותו מחוץ לעין הציבורית, הוא נעלם. מהנתונים שלנו על מצוקה בקרב בני-נוער, זה לא פוסח על שום מגזר. ולכן, צריכים להיות מאוד זהירים. מדובר בחיים של בני-אדם. מדובר בחיים של אנשים צעירים שיכולים להתאבד, לא פחות מזה, מפני שלא מקבלים אותם כמו שהם. אני חושבת שאתם, כמגזר שמאמין שכל מי שמציל נפש אחת כאילו הציל עולם מלא, תחשבו על זה. הנושא הזה עלול לעלות בחיי אדם, ואנחנו חייבים להיות קשובים גם למצוקות שמצויות במגזרים שלכם.

אולי אני אומר מה אני מציעה ואז אני אסיים בקטע יפה שרציתי לקרוא בדקה אחת. אני מציעה שחבר הכנסת ביילין יקבל את תשובתי. אנחנו נציג את התוכנית שלנו לאזרחות, דמוקרטיה וסובלנות במהלך החודשים הקרובים; אנחנו מתחילים לעבוד על התוכנית, היא תכלול את כל הנושאים, לרבות  ההומופוביה. אני מקווה מאוד שנזכה לתמיכה מכל חלקי הבית, כי הנושא הזה, כמו שאמרתי, הוא חיוני ליצירת תשתית אזרחית משותפת לכל אזרחי ישראל.

"פרויד: חוסר צדק משווע ואכזרי הוא לרדוף הומוסקסואליים כאילו היו פושעים"

אני רוצה לסיים בדברים שאמר פרויד, בקשר למכתב ששלחה אליו אמא של בן הומוסקסואל, וככה הוא כותב לה: "אני מבין ממכתבך שבנך הוא הומוסקסואל. אני מתרשם מאוד מהעובדה שאינך מזכירה מלה זו בעצמך כשאת מתארת את התופעה. אם יורשה לי לשאול אותך: מדוע את נמנעת מכך? אנשים רבים ונכבדים מאוד מהעת העתיקה ומימינו אנו היו והינם הומוסקסואלים, ביניהם כמה מהדמויות הנשגבות ביותר: אפלטון, מיכלאנג'לו, ליאונרדו דה-וינצ'י וכיוצא בזה. חוסר צדק משווע ואכזרי הוא לרדוף הומוסקסואליים כאילו היו פושעים". אני חושבת שהדברים האלה צריכים ללוות אותנו. אנחנו צריכים לנהוג בבני-אדם על-פי מידתם, על-פי זהותם, ולתת לכל אזרח במדינת ישראל את האפשרות לחיות חיים של כבוד ושותפות מלאה, ללא קשר להעדפותיו המיניות או לכל מאפיין אחר. תודה רבה.

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך