את הצעת החוק הגיש ח"כ ניצן הורוביץ, שאמר כי "מעבר למשמעות המשפטית, בכוחו של שינוי זה להשפיע גם מבחינה חברתית וחינוכית. ראש הממשלה משתמש בקהילה לצרכי הסברה בעולם, ואילו כאן הוא חוסם את כל החקיקה לשיוויון". כמעט כל חברי הכנסת של קדימה יצאו מהמליאה בעת ההצבעה

ח"כ ניצן הורוביץ

ח"כ הורוביץ: "בכוחו של שינוי זה להשפיע גם מבחינה חברתית וחינוכית."

ברוב של 25 קולות מול 9, הפילה היום (רביעי) הקואליציה את הצעת החוק שהגיש ח"כ ניצן הורוביץ לאיסור אפליה על רקע נטייה מינית וזהות מגדר.

במהלך הדיון הסוער במליאה, הביא ח"כ הורוביץ קטעים מנאומיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בעולם, בהם הוא משתבח במצבה של הקהילה הגאה בישראל: "זכויות לנשים, להומואים, למיעוטים – לכולם! זה מה שאנשי המזה"ת צריכים. זה מה שיש לכם באמריקה, ומה שיש לנו בישראל: דמוקרטיה!", כך התפאר נתניהו בנאומו החגיגי בקונגרס בוושינגטון. כמו כן הובאו ציטוטים מאתרי האינטרנט של משרד החוץ ושל שגרירות ישראל בלונדון, ומדבריו של שגריר ישראל בארה"ב מייקל אורן, בהם מתפארים נציגי ישראל בשוויון ובזכויות המלאות מהם נהנים לכאורה ההומואים והלסביות בישראל.

חברי סיעת קדימה יצאו מהמליאה בעת ההצבעה

לאחר ההצבעה במליאת הכנסת אמר הורוביץ כי "ראש הממשלה יורק בפרצופה של הקהילה הגאה. הוא עושה בה שימוש נלוז ותעמולתי כדי להראות עד כמה ישראל חופשית וליברלית, אך כאן הוא פוגע בה פעם אחר פעם, ומאפשר לשותפיו החרדים לחסום את כל הצעות החוק לשוויון ולמאבק באפליה."

בעד הצעת החוק הצביעו: ניצן הורוביץ, אילן גילאון, אבישי ברוורמן, בוז'י הרצוג, דני בן סימון, איתן כבל, דב חנין, חנא סוייד, וכן שלמה מולה מסיעת קדימה. שאר חברי קדימה והעצמאות יצאו מהמליאה בעת ההצבעה.

נגד ההצעה הצביעו ח"כים מהליכוד, ש"ס, יהדות התורה, ישראל ביתנו, והבית היהודי.

שר המשפטים נאמן: יש לקבוע איסור אפליה על רקע נטייה מינית בכל חוק וחוק בנפרד

במהלך הדיון הקריא ח"כ הורוביץ מכתב שקיבל מתלמיד תיכון בירושלים, הנמצא לקראת גיוס, בו סיפר על מסכת התעללות שעבר במהלך השנים בבתי ספר שונים בהם למד – הן מצד תלמידים והן מורים. הורוביץ הדגיש כי הקולות שיוצאים מהכנסת מלבים את אווירת ההסתה והאלימות כלפי קהילות הלהט"ב.

שר המשפטים יעקב נאמן (צילום׃ ערוץ הכנסת)

תשובת שר המשפטים היא ביטוי לצביעות הממשלה ביחס לקהילה הגאה (צילום׃ ערוץ הכנסת)

בתשובתו להצעת החוק, אמר שר המשפטים יעקב נאמן, כי הצעת החוק מבטאת ערכים ראויים והולמת את היסודות החוקתיים של מדינת ישראל. למרות זאת, הכריז על התנגדות להצעת החוק, בטענה כי יש לקבוע איסור אפליה על רקע נטייה מינית בכל חוק וחוק בנפרד. לפני כשנה התבטא בנושא שר המשפטים ואמר כי בספר החוקים של מדינת ישראל לא יופיע הביטוי "נטיה מינית".

לדברי הורוביץ, תשובת שר המשפטים היא ביטוי לצביעות הממשלה ביחס לקהילה הגאה, משום שכאשר מביאים לממשלה כל חוק בנפרד, החוקים נדחים כולם. "הממשלה והקואליציה הזו הפילה עד כה כמעט את כל הצעות החוק בעניין. כדאי שנציגי ישראל בעולם יידעו איך נוהגת הממשלה בישראל בקהילה הגאה בארץ".

 התאים הגאים במפלגות לא הצליחו בשכנוע הח"כים

הצעת החוק היתה אמורה לעלות להצבעה כבר לפני חודשים רבים, אך בעקבות פניית התאים הגאים במפלגות השונות, הוחלט לדחות את ההצבעה, זאת על מנת לאפשר להם לשכנע את השרים וחברי הכנסת ממפלגותיהם, במטרה למצות כל סיכוי לאישור החוק.

הצעת החוק הובאה למליאה לאחר חודשים של עימותים בוועדת השרים לחקיקה, אשר התנגדה להצעת החוק, זאת בעקבות התערבות לשכת ראש הממשלה. לאחר שהוועדה  דחתה את הצעת החוק על חודו של קול, הוגש ערר על-ידי השרה אורית נוקד (עצמאות). בוועדת השרים הסתמן רוב בעד הערר, אך אז התבקשה נוקד על-ידי לשכת ראש הממשלה שלא להעלות את הערר.

הצעת החוק מתקנת את חוק הפרשנות, כך שבכל מקום בחוק הישראלי בו קיים איסור אפליה, יראו בו איסור גם על אפליה או קיפוח מטעמים של נטייה מינית או זהות מגדר. באופן זה לא יהיה צורך בעתיד לשנות כל חוק וחוק בנפרד.

לדברי הורוביץ, "כמי שמייצג קהילה ענקית שעדיין סובלת מהתנכלויות ומחוסר שוויון אזרחי מלא, אני מוביל את המהלך הזה כחוליה משלימה למאמץ המשפטי העצום של הקהילה הגאה בשנים האחרונות לקבוע ולהבהיר את איסור האפליה על רקע נטייה מינית וזהות מגדר. מעבר למשמעות המשפטית, בכוחו של שינוי זה להשפיע גם מבחינה חברתית וחינוכית."

תגובת "גאווה בליכוד"

גיל קול, דובר תא "גאווה בליכוד", מסר בתגובה: "שרי הליכוד הצביעו בעד התיקון הראוי לחוק הפרשנות למניעת אפליה על רקע נטייה מינית בוועדת השרים לחקיקה, אך שרי ש"ס ושר המשפטים יעקב נאמן סיכלו בהצבעתם את המהלך. על אף התמיכה בהצעה זו בליכוד, משעה שוועדת השרים הכריעה ברוב קולות נגד החוק, סיעת הליכוד אינה יכולה לבקש חופש הצבעה ושריה והח"כים מחויבים להצביע בהתאם להחלטת ממשלה, אף אם הם תומכים בחוק."

לדבריו, "'גאווה בליכוד' פנתה לשרי הליכוד התומכים בהצעת החוק בבקשה ליזום דיון מחודש בהחלטה, אך רצונו של ח"כ הורביץ להעלות את הצעתו במליאה היום, בטרם יציאת הכנסת לפגרה, סיכל את מאמצינו אלו. משום שהחוק ראוי ומשתלב עם ערכי הליכוד כתנועה לאומית-ליברלית נפעל לקידום חקיקה דומה ביוזמת הליכוד ונסתייע בנבחרי הליכוד שהביעו את תמיכתם בקהילה".

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך