חן לנגר הדריך בבר-נוער באותו ערב ארור לפני שנתיים בו אירע פיגוע הירי. ניר כץ וליז טרובישי ז"ל נרצחו, ועוד עשרה נפצעו. חן עצמו נפצע באורח לא קל, ועבר שיקום ארוך ועיקש. קליע הנשק שחדר אל רגלו, עדיין נמצא שם. כיום, שנתיים אחרי, הוא חבר בוועד המנהל של אגודת הלהט"ב ומשקיע את כל מרצו בשינוי המציאות שלנו פה. זהו מכתב שכתב לרוצח בברנוער, שטרם נתפס ועדיין מסתובב חופשי

מאת: חן לנגר

חן לנגר

חן לנגר

פחדן עלוב. ירית ביוני, שכל חלומו היה להיות רקדן, רק בן 15, והותרת אותו משותק מהמותניים ומטה. הערת את רז מחלום נעורים והשארת אותו מרותק לכסא גלגלים, רק בן 19 היה. קטפת את ליז, רק מלאו לה 16 אביבים, פרח מקסים שנטמן באדמה השמורה למי שהגיע לגיל שיבה טובה. רצחת את ניר החייכן שהיה רק בתחילתם של חייו בוגרים. שיבשת את מהלך חייהם של עשרות פצועים ומשפחותיהם. תתבייש לך, נבל.

אני נזכר בקולות הנפץ הראשונים והמציאות סביבי נעשית עמומה. הנה אני שוב חי את אותו ערב ארור. לובש ג'ינס וטי-שרט ונועל סנדלים, אני רץ לכיוון ה'בומים' בתקווה כי אתפוס את הפושטק שהחליט לעשות מעשה קונדס. התבדיתי באחת כשעמדת מולי, בן בליעל, במרחק שתי פסיעות, מסיכה לראשך ואתה לבוש שחורים. בזרועות מתוחות בביטחון קר, אחזת בנשק טעון. לא חסכת כדורים וכמעט ולא פספסת. טבחת בכל נער ונערה שנקרא לדרכך.

ילדים עושים עצמם מתים, רק שלא תחזור ותסיים את שהתחלת בו

חטאם היחידי היה צחוק ילדותי, משחקי קלפים, תמימות נעורים ובדידות נוראית של חברה מתנכרת. חברה המבקשת מהם לשנות את צו ליבם – יהא אשר יהא, ולהכתיב להם מהי אהבה. אהבה, אספר לך, בין שני ברי דעת, בין שתי נפשות, הדדית, היא הכוח החזק ביותר בעולם. אין כלי נשק, כולל שלך, שיימחה אותה מעל פני האדמה.

פיגוע ירי - רצח ברנוער

זה מתחיל במילים. מילים הנטענות למחסניות של נשק.

אני ממשיך ונזכר. במציאות, עיניי מתמלאות בדמעות. שם, אני מסתתר תחת שולחן. מחבק את אור שנפגע מרסיס בחזה. פניו חיוורים כסיד, הוא רעד בעוצמה שמטלטלת אותי עד היום. אותו רעד שמקיץ אותי משנתי. אותו צלצול מחריש שהותירו היריות, מהדהד באוזניי, בא והולך כאוות נפשו עד לרגע זה. דילגתי מעל גופתו של ניר כדי להגיע למים שירוו צמאונם של הנפשות המדממות שששרעו שם, מתנדנדות בין חיים למוות. העמדת אותם למבחן שאסור לעמוד בו – ילדים עושים עצמם מתים, רק שלא תחזור ותסיים את שהתחלת בו.

פצוע וירוי, אני ממתין בכאב לניתוח שבתומו יבשרו לי אם אלך פעם. אני מנסה להיזכר מתי התחלתי לאהוב אנשים. הם לא היו סטרייטים, לסביות, הומואים, ביסקסואלים, טרנסים, ערבים, יהודים, נוצרים – הם פשוט היו אנשים, לא כותרות ותבניות.

אל תשתקו כשסוחרים במלים רעות לפניכם

אבל אני לא מאשים אותך. אתה רק כלי עלוב, צינור בעל אידיאולוגייה נבובה וחסרת משמעות, שופר מסכן, נרקומן המכור לחומר שסוחרי סם השנאה מוכרים. להם אינטרס שתמשיך ותהיה משתמש כבד, מסטול מאיבה שתהרוס את חייך ואת חיי הסובבים אותך. אני מצביע ומאשים את אלי ישי, גם את מנחם בן, מאשים את כותב הפאשקוויל המסית נגד מצעד הגאווה. ביחד ולחוד, הם קרטל הסוחר במנות של רגש הדחייה והעוינות כלפי אדם או דבר. קרטל בחסות החוק.

ואתם – הקוראים שורות אלו – אל תפלו לסם הנורא. אל תשתקו כשסוחרים במלים רעות לפניכם. יש לכם אחריות. אחריות עצומה. זכרו! זה מתחיל במילים. מילים הנטענות למחסניות של נשק. הצטרפו למחלק הסמים ואל תתנו יד לשנאה הממכרת. כל אחד מאיתנו הוא נרקומן שנאה בפוטנציאל. אחרת, יום אחד, בלי שתשימו לב, גם אתם לא תתאימו לתבנית ונשק השנאה יכוון גם אליכם. ככה זה קרה לי.

במוצ"ש הקרוב 6.8.11, ב-20:30, תתקיים בגן מאיר בתל-אביב עצרת זיכרון במלאת שנתיים לרצח בברנוער. העצרת בסימן "לאהבה יש הרבה צבעים. לשנאה יש רק אחד". בעצרת ישתתפו אישי ציבור ואמנים מכל קשת המינים, הגזעים, המגדרים והנטיות. שים/י את התויות בצד ובוא/י. פרטים נוספים בפייסבוק.

כתבות נוספות של חן לנגר:
> וידאו: שנתיים עברו מפיגוע הירי בבר נוער: הרוצח עדיין חופשי. ראיון עם חן לנגר בחדשות ערוץ 2 באינטרנט
> שנתיים אחרי בר-נוער: התמונות מאוסלו, הזיכרונות מתל אביב. וידאו
> "אנחנו רוצים עשייה ופחות מחפשים תגובות". חן לנגר מתראיין לתוכנית עושים סדר בערוץ 23.
> עדיף ילד הומו מילד מת

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך

  • הכאב לא נעשה נוח יותרהכאב לא נעשה נוח יותר כשנפצעה בפיגוע בברנוער, היתה אנה שילנסקי בת 16 שרק יצאה מהארון. שנה לאחר מכן, הזכרונות מאותו ערב הביאו אותה לנסות לשים קץ לחייה. אך דווקא מהנקודה הנמוכה […]
  • סטיגמות ושנאה, דלק למכונת הרשעסטיגמות ושנאה, דלק למכונת הרשע אין לי מושג איך יכול נער לעמוד מול קבוצה גדולה ומאוחדת שמשפילה אותו בלי סוף, כמו החבורה שישבה באוטובוס בו עשיתי את דרכי הביתה. כעת צפים ועולים לי ביתר […]
  • תמונות של אנג'י זאפאטהתמונות של אנג'י זאפאטה אנג'י זאפאטה נרצחה משום שהיתה אישה טרנסג'נדרית. היא היתה רק בת 18 במותה. ב-18 בנובמבר יצויין בארץ יום הזיכרון לטרנסג'נדרים. צפו בסרט על חייה ומותה של […]