אירועי הבנ"ה / IDAHO 2013 יצוינו השבוע ב-17 במאי בכ-100 מדינות ברחבי העולם. בישראל יתקיימו מספר אירועים לציון היום, ביניהם אירוע יציאה המונית מהארון בסימן 20 שנות נראות ופרס יקירת הקהילה, באוניברסיטת ת"א יתקיים יום עיון וחלוקת פרסים לעבודות מצטיינות. ביום שישי יושק קמפיין NO H8 "ישראל אומרת לא לשנאה", בחיפה תתקיים משמרת מחאה. הושק גם קמפיין הרשת חמסה של הבנ"ה להגנה מהומופוביה – "דעות קדומות, שלא נדע" ומספר קמפיינים נוספים של נראות ברשת, בפייסבוק ובטוויטר. במחלקת שפ"י של משרד החינוך קוראים לצוותים חינוכיים לציין את יום הבנ"ה ופרסמו חומרי עזר חינוכיים. יוזמים אירוע לציון הבנ"ה? ספרו לנו ונקדם אותו כחלק מהאירועים בארץ

* יתכנו עדכונים ותוספות באירועים. אנא עקבו כאן ובלוח אירוע הבנ"ה 2013.
* אירועים רבים מתוכננים ברחבי העולם ,קבלו השראה ורעיונות.
* English version of Havana Israel 2013 events.
עודכן לאחרונה: 17/05/2013 12:05

לקראת יום הבנ"ה הושק אמש ברשת קמפיין החמסה שתגן עלינו מדעות קדומות. התחלנו מהבית. במקום בו עומדים להט"ב רבים ואומרים "יש לי משהו לספר לכם". הבית, שאמור להיות הכי בטוח, מקום של שקט ומנוחה, אליו אנו נמלטות פעמים רבות מהקולות הצורמים של הדעות הקדומות שקיימות בחוץ.​​​

דעות קדומות. שלא נדע. החמסה שתגן מפני הומופוביה

דעות קדומות. שלא נדע. החמסה שתגן מפני הומופוביה

אך גם בבית לא תמיד שורה שלווה, ודעות קדומות מזדחלות לתוך ביתנו. את שופרי השנאה והנידוי נמצא בטלוויזיה, ברדיו הטוקבקים מסיתים באינטרנט. לפעמים זה האדם שגר/ה איתנו בבית. לפעמים אלה ההורים שלנו.​​ אנחנו לא חושבים שצריך להישמר מהבית. אנחנו חושבות שצריך להישמר מדעות קדומות.​
​​חשוב שנהיה מוגנים מדעות קדומות כי הן יכולות להרוס את הבית. הן הרסו בתים רבים.​

​ב- 17 במאי 2013 כולנו אומרות ואומרים "שלא נדע מדעות קדומות". בבית, במשרד, בבית הספר, בחדר המורים, ברחוב, מאחורי הגב, ברכילות וגם פנים אל פנים.​
השתתפו בקמפיין:  דעות קדומות. שלא נדע.

עשרים שנות נראות – יציאה המונית מהארון ופרס יקירת הקהילה

נורה גרינברג, יקירת הקהילה 2013

נורה גרינברג, יקירת הקהילה 2013

עשרים שנים חלפו מאז התקיים אירוע ה"יציאה מהארון" המפורסם בגינת שינקין בת"א, בו גם צולם בין היתר החייל דאז יוסי מקייטן, ותמונתו שפורסמה בעיתון "חדשות" הביאה לכך שנשפט למאסר וסולק מהנח"ל. הקהילה, שעברה כברת דרך משמעותית מאז אירוע מכונן זה, וצימחה מנהיגות צעירה, נהנית מפירות העשייה. בני הנוער של איגי (ארגון הנוער) מובילים אירוע יציאה המונית מהארון לציון התקופה שיתקיים ביום ראשון 19.5 וכן מעגלי שיח לנוער

באירוע זה נאמר גם תודה ליקירת קהילת הלהט"ב 2013, נורה גרינברג, אשר הובילה וממשיכה להוביל מאבק עיקש לאורך השנים ואשר הישגים רבים של הקהילה הטרנסג'נדרית רשומים על שמה. כמו כן תודות למתנדבות ומתנדבים מרכזיים בקהילה והופעת אמן אורח של לירן דנינו, נוי רויטנברג ודיג'יי מיכל שר.

> לפרטים נוספים על האירוע
> הצטרפו לאירוע בפייסבוק

צפו באירוע גאווה משנת 1993:

לא לגיטימי שזוג לסביות שיפגינו את אהבתן בכרמל יחטפו בקבוק בראש

בשנים האחרונות היו יותר מידיי גילויי להטבקאופוביה בחיפה., והשבוע ב-17 במאי (שישי) ב 12:00 תתקיים בחיפה משמרת מחאה מיוחדת לציון הבנ"ה במרכז הכרמל. כי לא לגיטימי שזוג לסביות שיפגינו את אהבתן בכרמל יחטפו בקבוק בראש, לא לגיטימי שטרנסג'נדר יאלץ להסתיר את זהותו אחרת ישאר ללא פרנסה. גם לא לגיטימי שמיניותה וגופה של ביסקסואלית תיחשב הפקר בעיניי הסביבה, לא לגיטימי שהומו יחשוש לבטחונו ברחובות שכונת הדר ולא לגיטימי שהרשויות לא ממלאות את תפקידן- מהמשטרה, דרך העירייה ועד למערכת החינוך. לא לגיטימי ש"הומו" ו"קוקסינל" תהיינה הקללות הכי נפוצות בבתי הספר ועדיין חוש"ן לא יורשו להכנס למרבית בתי הספר.  כי חובה למחות, לזעום, לצעוק ולהסביר ביום הבנ"ה במרחב הציבורי, בתוך ואל מול העוברים והשבות.

> לפרטים נוספים על האירוע
> הצטרפו לאירוע בפייסבוק

לא לגיטימי שמרבית הלהטבקאים יאלצו לחיות בארון מחשש או לברוח לתל אביב

לא לגיטימי שמרבית הלהטבקאים יאלצו לחיות בארון מחשש או לברוח לתל אביב

יום עיון וחלוקת פרסים בתחרות העבודות של הבנ"ה

בערב לפני יום הבנ"ה, ב-16 במאי (יום ה') יתקיים באוניברסיטת תל-אביב יום עיון בנושא "של מי האחריות לשינוי מדיניות?" וטקס חלוקת פרסים בתחרות העבודות בנוכחותה וברכתה של נינו אבסדזה, ח"כ לשעבר, פעילה לזכויות להט"ב וידידת הקהילה. תחרות העבודות מתקיימת זו השנה השלישית ובה מוגשות עבודות אקדמיות מצטיינות, וניתנים פרסים לעבודות הזוכות, שנבחרו בקפידה על ידי צוות שופטות ושופטים מגוון. מסלולי התחרות השנה היו: מסלול יהדות ולהט"בפוביה לעבודות תזה ובהיקף דומה  וכן  מסלולי להט"בפוביה כללי לעבודות תזה ולעבודות סמינריוניות לתואר ראשון ושני.

במסגרת יום העיון השנה תתקיימנה מספר הרצאות, פרופ' עידית וייס-גל תדבר על פרקטיקות לשינוי מדיניות, בין האישי, קהילתי, חברתי ומדיני; פרופ' אייל גרוס ידבר על הפוליטיקה של זכויות להט"ב בישראל במבט היסטורי, עכשווי ומשווה, וד"ר גיא שילה יסביר האם וכיצד אפשר להשתמש במחקר כדי להביא לשינוי מדיניות להט"ב בישראל. את יום העיון יסכם פאנל בהנחיית אמילי גרינצוויג בנושא שינוי מדיניות להט"ב בישראל 2013 הלכה למעשה, בהשתתפות עו"ד מיכל עדן, ד"ר יובל לבנת, אלישע אלכסנדר, אלון צבעוני, רננה לויאני וענת ניר.

הכניסה חופשית על בסיס הרשמה מראש או מקום פנוי.

> לפרטים נוספים על האירוע
> הצטרפו לאירוע בפייסבוק

השתתפו בקמפיין NoH8 – ישראל אומרת לא לשנה

ביום שישי ה-17 במאי בין 11:00-16:00 יושק הקמפיין הבינ"ל NoH8 שאת הבאתו לישראל יזמה אגודת הלהט"ב. הקמפיין החל בארה"ב כחלק מהמאבק לנישואים חד מיניים (No hate), ובהמשך הפך לקמפיין בין-לאומי למען הקהילה ונגד להט"בפוביה. במסגרת הקמפיין מצולמים/ות חברי וחברות הקהילה וקשת תומכיה עם סרט דביק על הפה והכיתוב NOH8 על הלחי, כסמל להשתקה ולמניעת זכויות וכאמירה נגד אלימות ושנאה.

קמפיין NOH8 - די לשנאה. בואו להצטלם וקחו חלק

קמפיין NOH8 – די לשנאה. בואו להצטלם וקחו חלק

את הצילום לקמפיין יבצע הצוות הבין-לאומי. הצילומים בתשלום של 100 ש"ח והם תרומה עבור "מרכז הדיווח ע"ש ניר כץ למאבק באלימות ולהט"בפוביה", שנוסד באוגוסט אשתקד למטרת מיגור, טיפול וניטור תופעות אלימות ואפליה כנגד קהילת הלהט"ב בישראל.

הצטרפו אלינו וקחו חלק בקמפיין, ובואו ולהצטלם בבית האגודה

> לפרטים נוספים על האירוע
> הצטרפו לאירוע בפייסבוק

צפו בקמפיין נוער שהושק לקראת קמפיין NOH8:

 

קמפיינים ברשת: להט"ב – לא מה שחשבת, וציטוטים הומופוביים נבחרים

מלבד קמפיין החמסה של הבנ"ה שצוין בתחילת הכתבה, שני קמפייני רשת נוספים תפסו את עינינו בפייסבוק (זה המקום להגיד שאם שמעתם על יוזמות נוספות, פנו אלינו ונשמח לקדם אותן). קמפיין אחד הוא של דף הפייסבוק LGBT ישראל, ששם למטרה להוות בית עבור הקהילה הגאה בישראל. בדף יצאו בקמפיין תמונות שכדאי להציץ בו "להט"ב – לא מה שחשבת" (התמונות ניתנות לצפיה גם ללא חשבון פייסבוק), התמונות מדברות בעד עצמן. הנה מספר תמונות לדוגמה מתוך הקמפיין:

מתוך הפרויקט להטב לא מה שחשבת 2013

מתוך הפרויקט להטב לא מה שחשבת 2013

קמפיין עצמאי נוסף "לא שיש משהו פסול בזה" עלה בדף הפייסבוק של הגיי בר הירושלמי Videopub, אשר מעלים בכל יום במהלך השבוע הזה, עד ל-17 במאי, ציטוט להט"בפובי אחר של אישיות ישראלית ידועה. "ההומופוביה עדיין חיה ובועטת ויש לפעול נגדה", כך כתבו בדף הפייסבוק. תוכלו לראות כאן את כל התמונות (התמונות ניתנות לצפיה גם ללא חשבון פייסבוק).

 

עופר לוי הומופוב

הזמר עופר לוי בציטוט הומופובי

חומרי הסברה לפעילות חינוכית במשרד החינוך

באתר האינטרנט של שפ"י, השירות הפסיכולוגי ייעוצי במשרד החינוך, פרסמה הילה סגל, ראש היחידה למיניות ומניעת פגיעה בילדים ובני נוער, מכתב לאנשי שפ"י ולצוותים החינוכיים ובו קריאה להעמיד ביום הבנ"ה במרכז הדיון הציבורי את האמירה כי להט"ב הם בעלי זכויות שוות לאלה של כלל האזרחים.

באתר שפ"י עלו מספר חומרים ועזרים לפעילות חינוכית, בין השאר מסמך ייחודי ובו תיאור העבודה החינוכית שנעשתה בבית ספר תיכון בארץ, שליווה תלמידה שבחרה לעבור תהליך של שינוי מין. תהליך שכזה מחייב רגישות, עבודה צמודה עם הנערה ומשפחתה ובמקביל גם עם הצוות, התלמידים האחרים וההורים.

ניתן למצוא באתר שפ"י חומרי עזר נוספים לקיום סדנאות לצוותים חינוכיים וסדנאות לתלמידים, פעילויות בנושא נטייה חד מינית לחטיבה עליונה,  מד רגשות בנושא נטייה חד מינית,  נטייה חד מינית – שאלון עמדות ועוד. החומרים ניתנים להורדה כאן.

הצטרפו לקמפיין טוויטר בינלאומי עם ההאשטג may17IDAHO#

כחלק מאירועי IDAHO בעולם, מתוכנן קמפיין טוויטר ויראלי, ע"י השימוש בהאשטג may17IDAHO#. גם אתם מוזמנים ומוזמנות. השתתפו בקמפיין הבינלאומי, צייצו בטוויטר עם ההאשטג והעבירו בדרככם לחברים ולחברות את המסר נגד להט"בפוביה ביום הבנ"ה. יחד, ניצור גל וורוד של סולידריות ברחבי כל העולם ב-17 במאי.

קמפיין הבית הפתוח בירושלים לציון הבנ"ה

קמפיין הבית הפתוח בירושלים לציון הבנ"ה יצא לדרך – בהפצת צילומים כפוסטרים וכפליירים ברחבי ירושלים. יוצרים – עופרית אסף, רותם פסו, אייל אסולין, עומר אשכנזי, מיכל כהן. צילום – עופרית אסף, עיצוב ועריכה – גל ארד קאבירי.

> צפו בשאר התמונות (בפייסבוק)

יזמתם אירוע? ספרו לנו ונוסיף אותו ללוח אירועי הבנ"ה.

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך