גם הגרעין הקשה ביותר של השמרנים, עומד בפני אתגרים ועובדות המחייבים אותם לבחון מחדש את עמדותיהם ההומופוביות הקשוחות. שורה של מאמרים שפורסמה בשבוע האחרון בכלי התקשורת בארה"ב ובאנגליה, מעבירה אותנו מסע לאורכן של יבשות ולאורכו של ציר הזמן

מאת: ידין ספיר

מאמר שפורסם בשבוע שעבר בוושינגטון פוסט מתאר שינוי דרמטי בעמדות של תומכי המפלגה הרפובליקנית כלפי נישואין חד מיניים (ליתר דיוק, לנישואין שאינם מוגבלים להתקשרות בין גבר לאישה). על פי המאמר, סקרי דעת קהל עכשוויים מצביעים על כך שאחוז גדול בקרב צעירים תומכי המפלגה תומך בזכותם של בני אותו המין להינשא. השינוי מורגש גם בקרב מבוגרים ואפילו בקרב האוונגליסטים, חסידי הזרמים הנוצריים הקיצוניים. בעוד שבשנת 2004 הוביל ג'ורג' בוש קו הומופובי מובהק במטרה להמריץ את בוחריו, נראה שכיום האסטרטגיה הפוליטית הזו כבר לא תעבוד.

לארגוני הלהט"ב הרפובליקנים שקמו כבר בשנות השבעים, מעולם לא היתה עדנה כמו במערכת הבחירות הנוכחית לקונגרס. בעוד שבמהלך בחירות 1996 השפיל המועמד לנשיאות בוב דול את חברי ארגון ה"לוג קבין" (Log Cabin Republicans) כאשר החזיר להם צ'ק שתרמו לו, הרי שבמערכת הבחירות לקונגרס של שנת 2010 יש לא מעט מועמדים ששמחים להיתרם, אישים בולטים (לורה בוש, דיק צ'יני, ארנולד שוורצנגר) מעזים לתמוך בנישואין חד מיניים, וגם ההתבטאויות של המועמדים הפחות ידידותיים לקהילה פחות עוינות מבעבר. מערכת הבחירות הקרבה מתמקדת במה שנתפס ככישלון המדיניות הכלכלית של אובמה, בזבוז הכספים, חוק הבריאות וכהנה נושאים שאינם קשורים למשפחה ודת, ועובדה זו מביאה את מועמדי המפלגה לחפש וליצור קואליציות פוליטיות חדשות, שכוללות הפעם גם להט"ב.

מושל קליפורניה ארנולד שוורצנגר בועידת הלוג קבין הרפובליקנים (ויקיפדיה)

ההיסטוריוגרפיה ההומופובית של אברהם לינקולן

השם "לוג קבין" Log Cabin הוא מחווה לאברהם לינקולן, שנולד בביקתת בולי עץ דלה, בנה את עצמו בעשר אצבעות והיה לנשיא הרפובליקני הראשון. לינקולן שחרר את העבדים ואיחד את ארה"ב. הוא סמל למאבק על זכויות האדם, על זכויות הפרט, ובעיקר על החופש, שהיא הזכות שהרפובליקנים מאדירים יותר מכל זכות אחרת. הלוג קבין מאוהבים בחופש הכלכלי, הוא הקפטיליזם, נשמת אפה של אמריקה, וגם סבורים שהסוגיה הלהט"בית היא בעיקרה שאלה של אמנסיפציה, שחרור מאפלייה הנכפית על ידי השלטון המרכזי.

אבל יש סיבה נוספת להערצה של הלהט"ב כלפי לינקולן, והיא התפיסה ההיסטורית לפיה אבי הרפובליקנים לא היה לגמרי הטרוסקסואל, למרות שהיה נשוי ואב לארבעה ילדים. מאמר שפורסם ב- GayCity News מספר על שינוי בכיוון הרוח גם בקרב ההיסטוריונים. אם עד עתה התהייה הזו רווחה רק בקרב חוקרים מהשוליים של האקדמיה, הרי שכיום חוקרים חשובים של תקופת מלחמת האזרחים מוכנים להתייחס אל גוף הראיות המצביע על קשרים אינטימיים בין הנשיא לגברים בסביבתו, בפרקים שונים בחייו. באופן מפתיע, גם לגבי קודמו בתפקיד, הנשיא הדמוקרטי הכושל ג'יימס ביוקנן, יש ראיות שמצביעות על משיכתו לגברים (הוא היה רווק, וחלק את דירתו במשך 15 שנים עם ויליאם רופוס קינג, אשר מאוחר יותר כיהן כסגן נשיא ארה"ב).

אך במקרה של לינקולן, ההיסטוריונים התעקשו להתעלם מאוסף המכתבים והעדויות שהיה מונח לפניהם, וממנו עלתה תמונה של לינקולן כמי שבסוף שנות העשרים לחייו חלק מיטה צרה במשך 4 שנים עם בחור בשם ג'ושוע ספיד, גם בתקופה שבה לא סבל ממצוקה כלכלית, ובתקופת נשיאותו קיים מערכת יחסים קרובה עם אחד משומרי ראשו, דיויד דריקסון. במשך 150 שנים ההיסטוריונים בחרו לתאר את מערכת היחסים שלו עם אשתו מרי טוד באור רומנטי. כעת יש הסבורים שמדובר בתיאור מוגזם, ושמאחורי גבה הנשיא קיים מערכות יחסים גם עם גברים.

אברהם לינקולן בצעירותו (צילום: ספריית הקונגרס)

הטקסט שאולי מקיים את הדיאלוג המרתק ביותר עם הפוליטיקה של זמננו, הוא שיר שלינקולן כתב בצעירותו, ומתאר בהלצה חתונה בין שני בחורים:

I will tell you a Joke about Jewel and Mary
It is neither a Joke nor a Story
For Rubin and Charles has married two girls
But Billy has married a boy
The girlies he had tried on every Side
But none could he get to agree
All was in vain he went home again
And since that is married to Natty
So Billy and Natty agreed very well
And mama's well pleased at the match
The egg it is laid but Natty's afraid
The Shell is So Soft that it never will hatch
But Betsy she said you Cursed bald head
My Suitor you never Can be
Beside your low crotch proclaims you a botch
And that never Can serve for me

ההומופובים האמריקאים בוחשים באוגנדה

אבל ישנם גם פעילים שמרנים שמנהלים קרב מאסף מרושע. באוגנדה מתנהל בשנתיים האחרונות מסע תעמולה מקברי ומזוויע, לאישור חוק המטיל עונש מוות על הומואים, לסביות "ועוזריהם". אם אוגנדה תאשר את החוק, היא תהיה למדינה הנוצרית היחידה שבה יוטל עונש מוות בגין נטייה מינית. כיום קיים עונש מווות בשבע מדינות, כולן מוסלמיות.

באוגנדה שולט הדיקטטור יוורי מוסבני, הניחן בלהט דתי-נוצרי קנאי. בשנה שעברה התברר שהוא זוכה לעידודם של הומופובים אמריקאים, חברי ארגוני שטנה אנטי להט"ביים, שמייחלים להשבת הקרימינליזציה של ההומוסקסואליות.

בעוד שראשי מדינות המערב מפעילים לחץ עצום על אוגנדה להמנע מקידום החקיקה, חברי "המועצה לחקר המשפחה" פועלים מאחורי הקלעים לטירפוד הודעות גינוי ע"י הקונגרס ואף מפעילים לשם כך לוביסטים בשכר.

מייסד המועצה לחקר המשפחה, ג'ורג' ריקרס, נחשף בחודש מאי האחרון, לאחר שבילה את חופשתו באירופה עם נער ליווי ששכר באתר גייז מפוקפק במיוחד. קן מלמן, שהוביל את קמפיין הנשיאות ההומופובי ביותר בתולדות ארה"ב, יצא בשבוע שעבר מהארון. בבריטניה- השר השמרן קריספין בלנט יצא מהארון, בדיוק בשבוע שבו נחשף וויליאם הייג, מנהיג המפלגה לשעבר ושר החוץ בהווה, כמי שחלק חדר במהלך מערכת הבחירות האחרונה עם נהגו בן העשרים וחמש.

חשיפתם של פוליטיקאים בעלי רקורד הומופובי דוחה, מוכיחה לציבור, סוף כל סוף, שמאחורי ההומופוביה המוסדית עומדת צביעות גדולה, ומעבירה את נטל ההוכחה אל ההומופובים. נראה שבדיוק אל מול המציאות הזו, שבה מתגלה בראש חוצות ערוותם של המסיתים הגדולים, השמרנים מוצאים עצמם נאלצים לבחון מחדש את עמדותיהם. ימים יגידו אם מדובר רק בשינוי רגעי, או אולי בהתחדשות רעיונית של ממש.

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך

  • בחירות 2012 בארה"ב מסמנות את עליית הלהט"ב ככוח פוליטי בחירות 2012 בארה"ב מסמנות את עליית הלהט"ב ככוח פוליטי בחירתו החוזרת של הנשיא האוהד ביותר, אישור נישואים גאים ובחירת נציגים רבים לבתי המחוקקים הפדראליים והמדינתיים. כל אלה מסמנים את התבססות כוחה הפוליטי של […]
  • אובמה הווריד (pinkwashed) את הבית הלבןאובמה הווריד (pinkwashed) את הבית הלבן ביקורו של נתניהו באגודה היה כביקור בכור הגרעיני בדימונה - התקשורת התבקשה להמתין מחוץ לארון. הנשיא אובמה, לעומת זאת, יכול להתהדר בציון גבוה במיוחד בתחום […]
  • להגדיר מחדש את המושג ידידלהגדיר מחדש את המושג ידיד אדם אחד הוא קוריוז, עשרה אנשים הם תופעה, אלף איש הם מציאות, אבל אלפים משנים את המציאות. מי שלא רוצה שאלפי אנשים להט"בים יתאספו פשוט לא רוצה שישנו לו את […]