זעזוע בארה"ב בעקבות שלושה חמישה מקרי התאבדות של נערים, שחוו התעללות בריונית על רקע נטייה מינית. מדינות וארגונים מנסים להיאבק בבריונות ההומופובית והשלכותיה, אך ישנם גם מי שסבורים שאין מקום להתערבות חיצונית

ארה"ב מזועזעת בעקבות שלושה חמישה מקרי התאבדות של נערים הומואים, שחוו התעללות בריונית בבית הספר על רקע נטייתם המינית, חודש אחד בלבד בתוך שנת הלימודים.

אשר בראון

אשר בראון בן 13 מטקסס ירה בעצמו באקדח שהחזיק אביו. הוריו מאשימים את הנהלת בית הספר בכך שבמשך חודשים ידעה על ההתעללות של ילדים בבנם, לאחר שיצא מהארון בפני חבריו לכיתה, אך לא עשתה דבר בכדי לעצור אותה. לדברי חבריו לכיתה, חלק מההטרדות התרחשו במהלך השיעורים.

סת' וולש בן 13 מקליפורניה תלה את עצמו לפני עשרה ימים, ונפטר היום. גם הוא סבל משך חודשים מהתעללות בריונית סביב נטייתו המינית שהיתה גלויה. גם במקרה זה המשפחה הפנתה אצבע מאשימה כלפי בית הספר, שדחה את טענותיה. בנוסף, המשטרה הודיעה כי אין ביכולתה לפעול נגד הבריונים המתעללים, מכיוון שלא קיים חוק נגד בריונות בבית הספר.

סת' וולש

בראשית החודש התאבד בילי לוקס, בן 15 מאינדיאנה, לאחר שנים של התעללות על רקע הומופובי, למרות שלא הזדהה כהומוסקסואל.

בילי לוקס

האם המדינה אחראית לשלומם של תלמידים להט"ב?

המקרים מעוררים את שאלת מעורבותה של המדינה בבלימת בריונות תלמידים כלפי חבריהם הלהט"ב, או מי שנחשבים ככאלה.

כך למשל, טום אמר, מועמד הרפובליקנים לתפקיד מושל מינסוטה, הביע התנגדות עזה ליוזמת חקיקה להגנה על תלמידים מפני בריוניות, הכוללת בתוכה התייחסות לתלמידים להט"ב. לדבריו, המדינה אינה צריכה להתערב במתרחש בין כתלי בית הספר, ותפקיד ההורים הוא לחנך את ילדיהם. אמר נתמך על ידי ארגונים אולטרה-שמרניים, הפועלים באופן נחרץ נגד חקיקה הכוללת בתוכה "מתן לגיטימציה להומוסקסואליות".

בניו יורק, לעומת זאת, נחתם בראשית החודש חוק "כבוד כל התלמידים" שקובע את אחריותה של המדינה ומוסדות החינוך בבלימת בריונות כלפי תלמידים על רקע שונות, הכוללת גם את הנטייה והזהות המינית. במעמד חתימת החוק, אמר מושל ניו יורק, דיוויד פטרסון: "לכל תלמיד מגיע ללמוד בסביבה ללא הטרדה, סביבה שתאפשר לו לממש את מלוא הפוטנציאל שלו או שלה."

התשובה האזרחית: יוזמות ומחקרים

בראשית החודש הוציא ארגון החינוך האמריקאי "מלמדים סובלנות", ערכת לימוד נגד בריונות, הכוללת סרט העוסק במאבקו המשפטי של תלמיד בית ספר שהותקף קשות על רקע הומופובי, עד להכרת מערכת המשפט באחריות בית הספר לפגיעה בו, וזכייתו בפיצוי כספי נכבד.

יוזמה נוספת בשם It Gets Better של פעיל הלהט"ב דן סאבאג' נועדה לעודד ולתמוך בבני נוער הסובלים מהתעללות, לבל יפגעו בעצמם. בערוץ וידאו באתר יוטיוב, סאבאג' ובעלו טרי, מספרים על התקופה הקשה שעברו בתור תלמידים, אך גם על התקופות הטובות בחייהם בתור בוגרים. "אם אתה הומו, לסבית, בי או טרנס, וקראת על ילד כמו בילי לוקס, וחשבת לעצמך 'הלוואי שיכולתי לספר לו שדברים משתפרים' זו ההזדמנות שלך". בעשרת הימים הראשונים לקיומו עלו לערוץ למעלה מ 700 סיפורים אישיים.

ארגוני מחקר בארה"ב, העוסקים בלהט"ב מתבגרים, גילו כי בשנים האחרונות חלה ירידה משמעותית בגיל היציאה מהארון, וכי מתרחבת התופעה של ילדים היוצאים מהארון כבר בגילאי 11-13. לנוכח מצב זה הארגונים מדגישים את המחויבות של ההורים לקבל את ילדיהם ולפעול להגנתם בבית ובבית הספר.

(עדכון: 30-09-2010 19:30)

רשתות החדשות בארה"ב מדווחות על התאבדות נוספת, של תלמיד בן 18 מניו ג'רסי, בשם טיילר קלמנטי.

בחקירת מקרה ההתאבדות התברר שחברו ללימודים צילם אותו בסתר, באמצעות מצלמת וידאו, והעלה לרשת סרטון שבו נראה קלמנטי מקיים יחסי מין עם תלמיד אחר. קלמנטי הספיק לכתוב לחבריו שאינו עומד ברגשות ההשפלה, וקפץ אל מותו מגשר. צפו בדיווח של חדשות abc (אם הסרטון לא נטען ניתן לצפות בו גם כאן):

(עדכון: 01-10-2010)

מקרה התאבדות נוסף של נער הומו בארה"ב. ריימונד צ'ייס, בן 19 מרוד איילנד, התאבד בתלייה, במעונות המכללה בה למד.

למרות שהרקע למעשה עדיין לא ברור, פעילי להט"ב מביעים חשש מפני תופעת חקיינות. אתמול יצאה אלן דג'נרס בקריאה נרגשת לבני נוער להיעזר בארגוני הקהילה, ולא להיכנע לייאוש ולהתנכלות ההומופובית.

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך