כיילב לאייסקי, תלמיד בית ספר, דורש מכל בתי הספר באריזונה, לפעול באופן מפורש נגד בריונות על רקע הומופובי וטרנספובי, ולא, הוא יגיש נגדם תביעות משפטיות

כיילב לאייסקי (Caleb Laieski), תלמיד בן 16 מפיניקס, אריזונה, עומד בראש ארגון למען זכויות תלמידים להט"ב, אותו הקים כאשר היה בן 13 בלבד. לאחר שסבל מהתנכלות הומופובית בבית ספרו, הוא פתח במאבק נגד בית הספר בו למד במטרה לשנות את תקנון בית הספר כך שיכלול התייחסות מפורשת לבריונות על רקע נטייה מינית וזהות מגדרית. מכיוון שהנהלת בית הספר התעלמה מבקשתו, הוא פנה לארגון זכויות האזרח של אריזונה, אשר הסכים לייצגו בבית המשפט. בתחילה טענה הנהלת בית הספר כי אין טעם לציין את כל סוגי האוכלוסיות שסובלות מבריונות, ואולם לאחר שהבינה את רצינות כוונותיו, קיבלה את הדרישה.

סביבה בטוחה לתלמידים להט"ב או שהנם נתפסים ככאלה

כעת מרחיב לאייסקי את מאבקו ל-כ-ל 5,000 בתי הספר באריזונה. בימים האחרונים הוא הפיץ מכתב להנהלות כל בתי הספר במדינה, ובו דרישה שמדיניותם כלפי בריונות, התנכלות והטרדה תכלול באופן מפורש התייחסות למקרים בעלי רקע הומופובי וטרנספובי, וכמובן לוודא שמדיניות זו מיושמת בפועל. המכתב מציע להנהלות בתי הספר עזרה ושיתוף פעולה לשם קידום העניין, אך גם מזהיר כי בכוונתו להגיש תביעה משפטית כנגד מי שלא יפעל בנושא. לאייסקי מזכיר במכתבו כי 12 בני נוער התאבדו בחודשים האחרונים על רקע התעללות הומופובית, וכי על בתי הספר לתת מענה מיוחד לאוכלוסיית תלמידים זו.

דרישותיו של לאייסקי מהנהלות בתי הספר:

1. לוודא שהמדיניות נגד בריונות, הטרדה ואפלייה כוללת התייחסות לנטייה מינית וזהות מגדרית.
2. להפיץ מכתב לכל הסגל החינוכי, אשר יבהיר להם כי באחריותם לשמור על סביבה בטוחה עבור כל התלמידים, ובכללם אלה שהינם להטב"ק (LGBTQ), או שהינם נתפסים ככאלה.
3. להחזיק חומר בנוגע למניעת התאבדויות ובריונות במקום נגיש לכל.
4. לשפר את ההכשרה של הצוות החינוכי לגבי אופן הטיפול, הדיווח והענישה הראויים במקרים של ביטויי שנאה מילולית או בריונות מכל סוג.
5. להגביר את המעורבות של התלמידים ואת החינוך למניעת בריונות, ולהגביר את מודעותם לשונות בתוך הכיתה ובית הספר.

לאייסקי מזהיר את המנהלים כי יגיש תביעות נגד בתי הספר במקרים הבאים:

1. מקרה או ניסיון התאבדות של תלמיד בשל בריונות.
2. בעיה של הצקה או הטרדה מדווחים, אשר אינם מטופלים כראוי.
3. איש הוראה או מנהל אשר אינם מתערבים למניעת שנאה, או שהינם מביעים שנאה בעצמם.

המכתב המלא (אנגלית)

לצפייה:  ראיון עם כיילב לאייסקי בנושא המאבק בבית ספרו

לאייסקי בראיון שנערך עמו בשנה שעברה, בעת המאבק שלו לשינוי מדיניות הטיפול בבריונות הומופובית, בבית הספר בו למד. מאבק זה, כאמור, הוכתר בהצלחה.

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך