אנטון הייסן, כדורגלן בן עשרים, היה לשחקן הראשון שיוצא מהארון במדינה הצפון אירופאית. הוא אמנם משחק בליגה השניה, אך קבוצות בכירות יותר מגלות בו עניין, כמו גם התקשורת, המרותקת לייחוס המשפחתי שלו. אנטון הוא בנו של גלן הייסן, מגדולי הכדורגלנים השבדים בשנות השמונים והתשעים, אשר שיחק בקבוצות הפאר ליברפול ופיורנטינה, ואף שימש כקפטן נבחרת שבדיה בטורניר גביע העולם בכדורגל בשנת 1982.

אנטון וגלן הייסן.

אנטון וגלן הייסן. "הם יכולים לקרוא לי איך שהם רוצים. זה רק ייתן לי יותר נחישות"

אנטון הייסן גילה על נטיותיו המיניות בראיון למגזין Offside, ואמר "אני כדורגלן, ואני הומו. אם אני מתפקד בתור כדורגלן אז זה לא משנה אם אני אוהב בנות או בנים."

הוא אמר כי הוא מודע לכך שהגילוי עשוי להשפיע על הקריירה שלו, אך ציין כי בכך מצבו אינו שונה מזה של שחקנים אחרים הסובלים מסטריאוטיפים ודעות קדומות כלפיהם. "זו בעיה שלהם ולא שלי. הם יכולים לקרוא לי איך שהם רוצים. זה רק ייתן לי יותר נחישות".

האב, הבן ורוח החופש מדיעות קדומות

גלן הייסן בפתיחת אירועי הגאווה בשטוקהולם 2007

גלן הייסן בפתיחת אירועי הגאווה בשטוקהולם 2007 (צילום: ויקיפדיה)

ומה חושב על כך האב גלן, כוכב הכדורגל לשעבר? ובכן, האב היה מעורב בשנת 2001 בתקרית שהוציאה לו שם של הומופוב, לאחר שתקף גבר שהתחיל איתו בשירותים ציבוריים. ואולם בשנת 2007 הוא נאם בפתיחת אירועי הגאווה בשטוקהולם, התנצל על התקרית ואמר "עלינו המבוגרים מוטלת האחריות לגדל את הילדים באווירה של פתיחות וחופש מדיעות קדומות".

האם גלן הייסן ידע כבר אז על נטיותיו המיניות של בנו אנטון? אולי הם יספרו על כך בעתיד. ואולם, מסר כזה מאב לבנו, יכול להסביר לנו את הביטחון של אנטון ביציאה שלו מהארון בגיל כה צעיר, בענף הנחשב לכזה שאינו מקבל הומואים במגרש וביציעים.

עדכון: אפקט הייסן

יציאתם מהארון של שחקן הקריקט הבריטי סטיבן דיוויס, ושל הייסן, עוררה את ממשלת בריטניה לפעולה. בדיון שנערך בפרלמנט, נשאלה שרת השיוויון הבריטית לין פית'רסטון על ידי אחד הנציגים השמרנים, כיצד היא פועלת על מנת לקדם פתיחות וסובלנות בספורט. תשובתה היתה כי בכוונתה לפעול ביחד עם ההתאחדות האנגלית לכדורגל על מנת לעודד שחקנים לצאת מהארון.

"…זה מאוד חשוב ואנו מצפים לפעול ביחד עם ההתאחדות לכדורגל על מנת ליצור את האווירה שבה כדורגלנים יוכלו אף הם להרגיש חופשיים להתקדם ולצאת מהארון אם הם חפצים בכך… לא רק למען הליגה או למען עצמם, אלא גם למען צעירים בכל רחבי הארץ שצריך להתאפשר להם לשחק בכל ענף של ספורט בחופשיות וללא אפלייה."

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך