זעקת הקוזאק הנגזל? בני זוג בריטים שמרנים עתרו לבית המשפט נגד דחיית בקשתם לשמש כמשפחה אומנת, בשל דעותיהם ההומופוביות

בני זוג נוצרים מאנגליה מתכוונים לעתור לבית המשפט העליון כנגד ההחלטה שלא לאפשר להם לשמש כמשפחה אומנת לילדים, אחר שהודו, כי הומוסקסואליות אינה מקובלת עליהם. לבני הזוג אוניס ואוון ג'ונס נמסר בשנת 2007 ע"י מועצת העיר בהם הם מתגוררים, כי פאנל בנושא אומנה דחה את מועמדותם לאור השקפותיהם אלו.

בני הזוג, נוצרים פנטקוסטליים, אשר תחת חסותם גדלו בעבר קרוב ל- 20 ילדים במסגרת אומנה, מסרו, כי נאמר להם שהם יצטרכו להגיד לילדיהם שזה בסדר להיות גיי. אך בני הזוג מתנגדים לקיום יחסי מין לפני החתונה וכן לשותפות אזרחית שלא במסגרת נישואים מסורתיים (Civil Partnership אפשרות שפתוחה בבריטניה רק לזוגות חד מיניים).
אוון ג'ונס סיפר: "המועצה אמרה לנו: 'אתה יודע, אתה תצטרך להגיד לילדים שלך שלהיות הומוסקסואל זה בסדר', אבל אני השבתי שאני לא יכול לעשות את זה כי האמונה הנוצרית שלי לא מאפשרת לי. מוסרית אני לא יכול לעשות את זה. רוחנית אני לא יכול את זה".

בני נוער להט"ב בסיכון זכאים למשפחת אומנה נטולת דעות קדומות

להעניק לנוער להט"ב בסיכון סיכוי לחיים מאושרים. (צילום: John-Morgan)

אנדראה מיניצ'יאלו-וויליאמס, עורכת דין וראש המרכז לחוק נוצרי (Christian Legal Centre), המסייע לבני הזוג, מסרה, כי המדובר ב"זוג נוצרים אוהב, אשר העניק בעבר ושיוסיף גם בעתיד להעניק בית מקסים לילד בסיכון". עוד היא הוסיפה, כי "מחקרים מראים בבירור, שילדים פורחים במשפחות עם אמא ועם אבא, המחוייבים זה לזה במערכת יחסים רשמית, כמו בני הזוג ג'ונס". לדבריה "אחת הסוגיות שעומדות למול בית המשפט היא האם בני זוג נוצרים בעלי תפיסות מסורתיות בנושא מיניות הם אנשים מתאימים וראויים להיות אומנים לילד ואף לאמץ" וקבעה, כי "עצם העובדה שבית המשפט נדרש לענות בסוגיה הזו היא שינוי משמעותי בתפיסה של מה שטוב בעיני הציבור ושל ההגדרה המסורתית של מוסר מיני".

בני נוער להט"ב נזרקים לרחוב

בשבועות האחרונים הופנתה תשומת הלב התקשורתית לעבר פרשיות ההתאבדות של בני נוער להט"ב, על רקע התנכלות הומופובית או ייאוש מהחיים הצפויים להם. ואולם, בני הנוער המתאבדים הם רק קצה הקרחון של מציאות טרגית שבה בני נוער להט"בים נזרקים או נוטשים את בתיהם, ומושלכים בגיל צעיר לחיים במוסדות רווחה, במשפחות אומנה, או פשוטו כמשמעו- לחיים ברחוב. זהו נוער בסיכון – נערים ונערות החשופים לפגיעה מינית ופיזית, שימוש בחומרים ממכרים, הידבקות ב- HIV ובמחלות מין אחרות, נשירה מבית הספר והתחברות עם גורמים עברייניים. כפועל יוצא של כל אלה – נפגע קשות הסיכוי שלהם לחיים מאושרים כמבוגרים.

את הידיעה על בני הזוג ההומופובים שמלינים על השלטונות, יש לקרוא ככתב ראי. מבין עשרים ילדים שעברו בביתם, ישנם סיכויים גדולים ביותר שאחד, שניים או יותר היו להט"ב. האם בני זוג כאלה הינם בעלי מסוגלות אומנית? ובהשלכה רחבה יותר – האם הורים בעלי דעות הומופוביות הינם בעלי מסוגלות הורית?

נראה שצודקת עורכת הדין של בני הזוג כאשר היא מדברת על "שינוי משמעותי בתפיסה של מה שטוב בעיני הציבור", למרות שהיא מייצגת את הצד הלא נכון בסיפור. חברה בריאה היא זו שפוסלת את בעלי הדעות הקדומות ההומופוביות מלשמש כמבוגרים אחראיים ודמויות סמכות כלפי נוער בסיכון. מעניין יהיה לשמוע מה יגיד על כך בית המשפט העליון בבריטניה, ומעניין עוד יותר יהיה לדעת מתי קריטריונים אלו יאומצו גם בארץ.

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך