ציון דרך במאבק נגד טיפולי ההמרה: מושל קליפורניה חתם על חוק האוסר טיפולים בקטינים עד גיל 18, שמטרתם להפוך אותם להטרוסקסואלים. מתנגדי החוק צפויים כעת לעתור לבית המשפט בטענה של אי חוקתיות

במהלך סוף השבוע שעבר, הפכה קליפורניה למדינה הראשונה בעולם האוסרת בחוק על מה שמכונה "טיפולי המרה", התערבות מפוקפקת המתיימרת להפוך אנשים הומוסקסואלים להטרוסקסואלים.

מושל קליפורניה, ג'רי בראון, חתם על הצעת החוק האוסר להעניק טיפולים לתיקון הנטייה המינית בנוער עד גיל 18, ובכך הביא לאישורה. בראון אמר כי הוא מקווה שחוק זה יביא ל"השלכת טיפולי ההמרה לפח האשפה של הנוכלות", וציין כי בפועל הטיפולים מובילים לדיכאון והתאבדות בקרב אנשים צעירים הנמצאים במצוקה בשל ההבנה שהם נמשכים לבני מינם.

מושל קליפורניה ג'רי בראון (צילום: ויקיפדיה)

החוק חל על אנשי מקצוע בתחום בריאות נפש, כמו פסיכיאטרים ופסיכולוגים, מטפלים בנישואים ומשפחה ויועצים קליניים. הפרת החוק תיחשב לחריגה מכללי האתיקה ותאפשר להעמיד לדין משמעתי את המטפל, בהתאם לקוד האתי של הארגון אליו הוא משתייך. החוק ייכנס לתוקף ב-1 בינואר 2013.

בני הנוער מהווים קבוצת אוכלוסיה פגיעה במיוחד לטיפולי המרה, שכן פעמים רבות המדובר בטיפול אליו הם נשלחים בלחץ ההורים או הסביבה, וזאת בטרם עומדת לרשותם האפשרות הכלכלית או החוקית לקבל החלטות עצמאיות. בשל גילם הצעיר, הם אף פגיעים במיוחד לנזקי מניפולציות רגשיות ו'שטיפת מוח'.  טיפולי ההמרה בארה"ב מוענקים בדרך כלל על ידי גורמים המונעים ממוטיבציות דתיות, ומרבית בני הנוער המגיעים לטיפול נשלחים אליו על רקע זה.

ד"ר ג'ק דרשר, מבכירי המומחים בעולם לנושא נזקי טיפולי ההמרה, מסביר כי אחד המאפיינים הבולטים של טיפולי ההמרה, המבחינים אותם מטיפול נפשי לגיטימי, הוא חוסר הנכונות של המטפל לקבל את החלטת המטופל, כאשר הלה אומר לו שהוא שלם עם נטייתו המינית.

אישור החוק הביא לתגובות תמיכה רבות מצד ארגוני מטפלים וארגונים לזכויות הלהט"ב. האגודה האמריקנית לפסיכיאטריה (APA) מסרה בתגובתה, כי היא נוקטת בעמדה רשמית, המגנה את טיפולי ההמרה על "שאינם עולים בקנה אחד עם העמדה המדעית המקובלת מאז שנת 1973, לפיה הומוסקסואליות כשלעצמה אינה הפרעה נפשית." כמו כן, על פי עמדת הארגון, "הסיכונים הפוטנציאליים של 'טיפולי ההמרה' הם גדולים וכוללים דיכאון, חרדה, והתנהגות של הרס עצמי, שכן מטפל המיישר קו עם דעות חברתיות קדומות נגד הומוסקסואליות עשוי לחזק שנאה עצמית, אותה המטופל כבר חווה".

אייב לנד, מנכ"ל פרויקט טרבור, קו תמיכה וסיוע למניעת התאבדות בקרב נוער להט"ב, אמר כי "אנשים נולדים להט"ב, והניסיון לשנותם הוא חסר טעם ואכזרי – במיוחד עבור אנשים צעירים."

ואולם, בצד קריאות השמחה וההתפעלות מן החוק, קיים גם חשש מפני אפקט "בומרנג". דרשר הביע דאגה מן האפשרות שפסילת החוק על ידי בית המשפט, כנוגד את חופש הביטוי או סעיף אחר בחוקה, "יספק הזדמנות לתומכי טיפולי ההמרה לחגוג את ניצחונם ולהמשיך למכור את שירותיהם המזיקים". הוא אף הבהיר כי בכל מקרה החוק חל רק על מטפלים מורשים, בעוד שרוב העוסקים בטיפולי המרה הם מטפלים ללא רישיון. יחד עם זאת, הוא ציין כי במידה והחוק לא ייפסל על ידי בית המשפט, הדבר יהווה פתח לתביעות נזיקין אזרחיות של מטופלים לשעבר כנגד מרפאות ויועצים שטיפלו בהם.

ד"ר ג'ק דרשר

ד"ר ג'ק דרשר יהיה הדובר המרכזי ביום העיון של חוש"ן בתאריך 16 באוקטובר באוניברסיטת ת"א. ד"ר דרשר הינו שותף לכתיבת הפרק העוסק בלהט"ב ב- DSM 5, ספר האבחנות הפסיכיאטריות של האגודה האמריקנית לפסיכיאטריה, אשר צפוי להתפרסם בשנת 2013, וכן לכתיבת הפרק המקביל ב- ICD 11, ספר האבחנות הרפואיות של ארגון הבריאות העולמי הצפוי להתפרסם בשנת 2015. ד"ר דרשר הוא בין הכותבים של דו"ח ה- APA בנושא טיפולי ההמרה, שהתפרסם בשנת 2009, ואשר שלל נחרצות את תוקפם המדעי של המחקרים המצדדים באפשרות להמרת הנטייה המינית.

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך