מכתב של ח"כ ניצן הורביץ לבאי יום העיון על טרנסג'נדרים בישראל, שנערך שלשום בכנסת. ב 19 בנובמבר יצוין יום הזיכרון הטרנסג'נדרי

טרנספוביה יום יומית. (צילום: מאור ברזני)

טרנספוביה יום יומית. (צילום: מאור ברזני)

טרנסג'נדרים רבים בישראל נהנים מחיים מלאים ומספקים, נתמכים בבני משפחה ובחברים, שמקבלים ושאוהבים אותם כפי שהם. אך מצבם של רבים מבני הקהילה הזו אינו פשוט. חלק גדול נאלץ לחיות מדי יום עם דחייה, אפליה, עוינות ואלימות על צורותיה השונות.

האלימות הטרנספובית נמצאת במגמת עליה. מעבר למקרים הרשומים, שנסיבותיהם ברורות, אנחנו יודעים שקיימים מקרי אלימות נוספים כלפי טרנסג'נדרים אשר לא הוגדרו כ"פשעי שנאה" או שהפן הטרנספובי שבהם טושטש.

בארה"ב ההערכה היא שהסיכון לטרנסג'נדר, ליפול קורבן לרצח, גבוה פי 10 (!) מזה של האוכלוסייה הכללית.

עבור טרנסג'נדרים רבים הבחירה לחיות את זהותם המגדרית, כפי שהם מרגישים אותה, מלווה באיום מתמשך על היכולת למלא את אותם צרכים בסיסיים שכל אדם זקוק להם.

האפלייה בתחום התעסוקה היא מרכיב מרכזי בקושי עימו אנשים טרנסג'נדרים מתמודדים: אווירה ויחס עוינים, הגבלת אפשרויות הקידום ואף פיטורין; אלה המחפשים עבודה, חווים קושי כבר משלב הצגת מועמדותם למשרה כלשהי. וזאת רק בשל סטיגמות ודעות קדומות.

גם התקשורת אינה טומנת ידה בצלחת בכל הקשור ליצירת האווירה הציבורית הטרנספובית: התייחסות מתנשאת ולעגנית, אשר מהווה גורם משמעותי להמשך הדיכוי, הקיפוח והאלימות.

מבחינת החקיקה, אני כחבר כנסת שמוביל את מאבקי הקהילה הגאה, נתקל לצערי בהתנגדות בוטה מצד הממשלה הנוכחית והקואליציה שלה בכנסת, בעיקר בהשפעת הסיעות הדתיות, להכניס את המושגים "נטייה מינית" "וזהות מיגדר" לספר החוקים של מדינת ישראל. שורה של הצעות חוק שהגשתי, נדחו, וביניהן:

* איסור הסתה לגזענות – הכללת נטייה מינית וזהות מיגדר בין העילות המאפשרות העמדה לדין על הסתה לגזענות. זו הצעת החוק הראשונה בישראל הכוללת את המונח "זהות מיגדר".

* השוואת מעמד נפגעי פשעי שנאה למעמד נפגעי פעולות איבה מבחינת תמלוגים ותשלומים.

* הצעת חוק הפרשנות – הוספת הגדרה של נטייה מינית וזהות מגדר לכל חוק העוסק באפליה.

כדי להתגבר על כך הקמתי את שדולת הכנסת למאבק בהומופוביה ובטרנספוביה, בה שותפים מספר חברי כנסת, אך המחסום הפוליטי הוא קשה ביותר. כדי להתגבר עליו נחוץ שינוי פוליטי ובכך אני מתמקד.

במקביל יש חשיבות גדולה בהגברת המודעות והניראות, ומכאן חשיבותו של הכנס.

תודה למארגנים, ובעיקר תודה גדולה לפעילים הטרנסג'נדרים. אני מקווה שבמאמץ משותף נמשיך לקדם את ענייני הקהילה.

יום הזיכרון הטרנסג'נדרי יצויין ב 19 בנובמבר במצעד ובטקס זיכרון בגן מאיר. פרטי האירוע בפייסבוק

 

 

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך