פעילי הלהט"ב לא רגילים ליחס הזה. לראשונה משטרת רוסיה עצרה בריונים הומופובים שהתנכלו למשמרת מחאה של פעילי להט"ב. עד כה המשטרה עשתה כל מאמץ לפזר את משמרות המחאה, כמו גם את יתר אירועי הקהילה, שמעולם לא זכו לרישיון מהעירייה. ואולם בעקבות פיטורי ראש העיר, ההומופוב הידוע לשימצה יורי לוז'קוב, נראה כי המשטרה החלה לקבל הנחיות חדשות

בעקבות פיטורי ראש עיריית מוסקבה ההומופוב יורי לוז'קוב, חשים פעילי הלהט"ב בשינוי באווירה. לאחר שנים שבהם הורגלו ביד קשה מצד המשטרה והתנכלויות מצד מתנגדים הומופובים, המשטרה התייצבה לראשונה להגנתם, ועצרה ביריונים גלוחי ראש ופנאטים דתיים שניסו לפגוע במפגינים, ביום ו' האחרון.

ניקולאי אלכסייב

הרקע: חטיפה של פעיל להט"ב ודרישה לבטל עתירות נגד הממשלה

במהלך השבועיים האחרונים קיים קומץ פעילי להט"ב בעיר הפגנות מול חברת התעופה השוויצרית Swiss, אותה האשימו בשיתוף פעולה עם הרשויות בפרשת מעצרו התמוה של עורך הדין ניקולאי אלכסייב.
ב- 15 בספטמבר השנה, הורד אלכסייב מטיסה לז'נבה לפני ההמראה, ונעצר על סמך האשמות מפוברקות. במהלך מעצרו דרשו ממנו חוקריו לבטל עתירות שהגיש לבית הדין הדין האירופאי לזכויות אדם, נגד ממשלת רוסיה. בה בעת קיבלו מערכות עיתונים מכתב בשמו, שבו הוא מודיע כי הוא מבטל את העתירות. לאחר שלושה ימי מעצר הוא שוחרר, וחשף את מעורבות הרשויות בניסיון לחבל בהליך המשפטי.

במהלך ההפגנות מול חברת התעופה, המשטרה עצרה אותו מספר פעמים נוספות, כשבאחת הפעמים הוא אף נחבל קשות בידו.

מעצר פעיל זכויות אדם במהלך מצעד הגאווה במוסקבה 2007. לוז'קוב מעולם לא נתן היתר לקיום מצעד גאווה בעיר (em_diesus)

ניקולאי אלכסייב הוא פעיל להט"ב והבנ"ה (IDAHO) ותיק ומוכר, שאף ביקר בארץ במסגרת אירועי הגאווה העולמיים בירושלים בקיץ 2006. במאי אותה השנה, אלכסייב יזם את הפקת מצעד הגאווה הראשון במוסקבה, במסגרת אירועי היום הבינ"ל נגד הומופוביה. למרות מאמצים בינלאומיים, ראש העיר לוז'קוב התנגד בתוקף לאישור המצעד וכינה את הלהט"ב 'שטניים'. הבנ"ה ישראל היתה מעורבת אז בניסיונות השכנוע, וביוזמתנו (ובעזרת חבר מועצת העיר דאז, איתי פנקס) שלח ראש עיריית תל אביב רון חולדאי מכתב לעמיתו ממוסקבה, שבו קרא לו לאפשר את קיום המצעד. מכתבים דומים נשלחו מראשי הערים של לונדון, פריז וברלין. לאחר שלוז'קוב עמד בסירובו לקיים את המצעד, כפי שהתמיד לעשות גם בהמשך, ניסו הפעילים לצעוד ללא היתר, ונבלמו בכוח על ידי המשטרה ובריונים הומופובים. דפוס זה חזר על עצמו גם בשנים הבאות.

התפנית: הנשיא מדבדב מפטר את ראש העיר

יורי לוז'קוב ודמיטרי מדבדב: Deus ex machina

בתוך כך התפנית באה על רקע שונה לחלוטין, כאשר ראש העירייה לוז'קוב, פוטר השבוע מתפקידו על ידי הנשיא דמיטרי מדבדב, אשר "איבד אמון ביכולתו להנהיג את העיר". הרקע האמיתי לפיטורין הוא מאבק כוחות בצמרת הפוליטית לקראת הבחירות לנשיאות. לוז'קוב כיהן כראש העיר ב-18 השנים האחרונות, שבמהלכן בלט קצב הפיתוח של העיר, ואולם מבקריו הצביעו על כך שפרויקטים רבים נמסרו לחברת הבנייה 'של אשתו'. קודם לפיטוריו האשים לוז'קוב את הנשיא בחוסר מנהיגות, ולאחריהם ב"סטליניזם" וסתימת פיות, אך כעת נראה כי פיטוריו דווקא תורמים להרחבת חופש המחאה.

כעת מקווים פעילי הלהט"ב ברוסיה, שיתאפשר להם סוף כל סוף להגשים את חלומם, לקיים מצעד גאווה הראוי לשמו, בבירת המדינה הגדולה בעולם.

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך