הנשיא אובמה החליט כי הממשל לא יגן בבית המשפט על החוק הפדראלי האוסר הכרה בנישואים חד מיניים, במקרים הנדונים בימים אלה בבתי המשפט בקונטיקט ובניו יורק

בשנת 1996, על רקע קמפיין הבחירות לנשיאות ארה"ב, חוקק הקונגרס האמריקאי את "החוק להגנת הנישואין", אשר קבע כי הרשויות הפדראליות לא יכירו בנישואים חד מיניים אשר החלו להיות חוקיים ומיושמים במדינות השונות בארה"ב. חקיקה זו פגעה קשות בלהט"ב בתחומים כגון הענקת אזרחות לבן זוג זר, מיסוי, ביטוח בריאות וזכויות כלכליות נוספות. הנשיא דאז, ביל קלינטון, אשר חשש להתייצב נגד החוק ולהסתכן באיבוד מצביעים, ויתר על הפעלת זכות הוטו שהיתה נתונה לו, וחתם על החוק.

אובמה לא יגן על החוק להגנת הנישואים

אובמה לא יגן על החוק להגנת הנישואים, שחוקק על ידי ביל קלינטון

ברק אובמה, אשר פעמים רבות הביע הסתייגות מוחלטת מהחוק, ויתר על מהלך לביטולו לאחר שאיבד את הרוב הדרוש בקונגרס. ואולם, לפני שעות ספורות הודיע דובר הבית הלבן, כי הנשיא החליט אישית שממשלו לא יגן על החוק בבית המשפט, משום שהוא רואה אותו כבלתי חוקתי.

החלטה היסטורית זו צפויה לחזק מאוד את מעמדו של אובמה בקרב להט"ב – מעמד שנפגע והשתקם על רקע המהלכים לביטול האפלייה בגיוס הומואים ולסביות לצבא. שם, כזכור, הממשל בחר להגן על החקיקה המפלה, בטענה כי אין להביא לביטולה באמצעות פסיקת בית משפט, אלא באמצעות הליך חקיקה בלבד, כפי שאכן קרה בסופו של דבר.

במקרה של "החוק להגנת הנישואין", הממשל עומד בפני תביעות של חמישה זוגות חד מיניים, ואלמנה אחת, אשר הוגשו בקונטיקט ובניו יורק.

אובמה, אשר בהיותו חבר קונגרס של מדינת שיקאגו, תמך בנישואים חד מיניים,  ושינה את עמדתו רק לקראת הבחירות לנשיאות, הביע בחודשים האחרונים מספר פעמים "הרהורים" לגבי עמדתו בנושא. גם סגנו ג'ו ביידן התבטא בנושא באומרו כי הכרה בנישואים חד מיניים הם רק עניין של זמן.

קליפורניה: הממשל מסרב להגן על ביטול הנישואין החד מיניים

מקרה דומה של ממשל אשר מסרב להגן על חקיקה הומופובית, נדון בימים אלה בבית המשפט לערעורים בקליפורניה, שם מסרב הממשל של המדינה להגן על "החלטה 8" אשר הביאה לביטולם של הנישואים החד-מיניים. סירוב זה החל בתקופת המושל ארנולד שווארצנגר, וממשיך על ידי יורשו בתפקיד ג'רי בראון.

במקרה של "החוק להגנת הנישואין" מי שתקבל מעמד בבית המשפט ותנסה להגן על החוק היא נציגות הקונגרס, הנשלט על ידי הרפובליקנים, אשר הנם תומכים מובהקים של החוק.

ארגון זכויות הלהט"ב HRC, הביע שמחה גדולה על עמדת הממשל, וקרא גם לקונגרס שלא להגן על החוק "זה לא תפקידו של הממשל לבחור באילו נישואים חוקיים להכיר".

בתוך כך, סקר חדש שנערך ברוד איילנד גילה כי 50% מהמצביעים תומכים בנישואין חד-מיניים ו-41% מתנגדים להם. יחד עם זאת, הסקר מצא כי בקרב בני 30 ומטה, התמיכה בנישואין הגאים מגיעה לשיעור תמיכה של 62% מול 31% מתנגדים.

לצפייה: הודעת דובר הבית הלבן על החלטה הנשיא אובמה

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך