ביום ראשון הקרוב כריס מוזייר יהיה אחד מאלפי אתלטים שישתתפו בטריאתלון השנתי של ניו-יורק, אבל הסיפור שלו בכל זאת מייחד אותו- כריס הוא טרנסג'נדר, שהתחרה בעבר בספורט נשים. בראיון שנערך עמו הוא מדבר על השילוב של אתלטיקה וטרנסג'נדריות מנקודת מבטו האישית.

מאת: קינלי פרסטון

כריס מוזייר, גביעים ומדליות

כריס מוזייר, גביעים ומדליות. "עניין הג'נדר לא צריך להוות חסם בפני היכולת התחרותית שלי"

ביום ראשון הקרוב, 6 באוגוסט, כריס מוזיייר יהיה אחד מלמעלה מ-3,000 אתלטים שיתחרו בטריאתלון נאוטיקה השנתי של העיר ניו-יורק. המרוץ כולל שחיה של 1500 מ' בנהר ההדסון, 40 ק"מ רכיבה על אופניים בכביש הראשי שבווסט סייד מנהטן, וריצה של 10 ק"מ בסנטרל פארק.

כריס, שהספונסר שלו היא חברת המזון Odwalla, סיים במרץ האחרון במקום השישי מתוך מאה, במרוץ שארגנה ענקית אביזרי הכושר – חברת TRX. מה שהופך את האתלט הזה למיוחד היא העובדה שכריס נבחר פעם ל- MVP בספורט נשים; כריס הוא טרנסג'נדר, שעשה את המעבר מספורט נשים לספורט גברים לפני קצת יותר משנה.

לקח לי הרבה זמן לקבל את עצמי כפי שאני, וכעת חשוב לי להיות נאמן לזהות האמיתית שלי- אפילו במקומות שלא קל לעשות זאת, כמו בספורט"

כריס פינה קצת זמן מתכנית האימונים העמוסה שלו, כדי לדבר על נושאים הקשורים לספורט, להיותו אתלט טרנסג'נדר ולצדק חברתי עבור אתלטים טרנסים: "מאז ומתמיד הייתי אתלטי. כילד שיחקתי בייסבול וכדורסל, ובתיכון כבר ממש הייתי בעניין של ספורט. הייתי ידוע ומוכר כאתלט יותר מכל דבר אחר… התחלתי כרץ, ובמרתון הראשון השתתפתי לפני כשלוש שנים. לאחר מכן חיפשתי אתגר חדש ומצאתי אותו בטריאתלון- לא היה לי רקע ברכיבה על אופניים והייתי שחיין איום, כך שהיה הרבה מקום להצבת מטרות ולשיפור."

"החלק המאתגר במיוחד במעבר מספורט נשים לספורט גברים היה- ונשאר- מקום הסיום. אני אדם מאוד תחרותי. הניצחון היה הרבה יותר בהישג יד כשהשתתפתי בספורט נשים. עכשיו הזמנים שלי עדיין טובים, ואני שמח על המקום בו אני נמצא, אבל ניצחון בתחרויות הפך למטרה הרבה יותר קשה למימוש."

כריס נשאל למה הוא בחר להתחרות בגלוי כאתלט טרנס, וענה "קודם כל, חשוב לי להיות כנה ואמיתי לגבי הדרך בה אני מזדהה, שזה כגבר טרנס. לקח לי הרבה זמן לקבל את עצמי כפי שאני, וכעת חשוב לי להיות  נאמן לזהות האמיתית שלי- אפילו במקומות שלא קל לעשות זאת, כמו בספורט… בהיותי אתלט טרנסג'נדר מוצהר, אני דוחף ארגונים, קבוצות ואנשים שאיתם ונגדם אני מתחרה, לחשוב באופן ביקורתי על ענייני ג'נדר באתלטיקה."  

קורא תיגר על ההנחות בדבר ג'נדר ואתלטים גברים שהם טרנס

"כשהתחריתי כאישה חשבתי על הג'נדר כל הזמן, עד לנקודה שזה הפריע להצלחתי כי לא הרגשתי בנוח במהלך המרוצים. עכשיו אני מצליח להיות יותר מפוקס, ועניין הג'נדר כבר לא צף ועולה כבעבר. כשהגעתי למקום השלישי מבין הגברים שהתחרו בדואתלון יום האם, אף אחד לא דיבר על ג'נדר או על היותי טרנס. בעודי מתרחק עם הגביע, היה לי רגע בו התבהר לי שעניין הג'נדר לא צריך להוות חסם בפני היכולת התחרותית שלי. זה היה רגע גדול."

"אני מניח שרוב הגברים במרוצים לא מודעים לכך שאני טרנס, או פשוט לא שמים לב- הם מתחרים בשביל עצמם… הגברים בקבוצה שאני מתאמן איתה יודעים שאני טרנס אך מתייחסים אליי כאחד הגברים. אחד מהם אפילו ציין שלעתים הם שוכחים שאני טרנס. הם קבוצה תומכת נהדרת, ודחפו אותי להיות אתלט טוב יותר באופן כללי."

"…אני רוצה לקרוא תיגר על ההנחות בדבר ג'נדר ואתלטים גברים שהם טרנס והיכולת שלהם להתחרות- רוב האנשים מניחים שגברים מטבעם הם אתלטים טובים יותר, ולכן לא חוששים מגבר טרנס שעשה את המעבר מספורט נשים לגברים, כי הוא לא נתפס כמהווה תחרות."

"לדעתי ארגונים כמו ה- NCAA (ארגון ספורט המכללות הארצי) והועדה האולימפית, צריכים לחשוב על תהליכים ופרוצדורות שיאפשרו לטרנסג'נדרים להשתתף בצורה יותר מלאה. הייתי רוצה גם לראות יותר טרנסים בענפי הספורט השונים- הרבה אתלטים מוותרים על הספורט כי זה הופך להיות קשה יותר אחרי מעבר המין, והייתי רוצה מערכת טובה יותר שתקל זאת עליהם ותאפשר להם להתחרות."

מעבר להיותי טרנס אקטיביסט, אני גם מחשיב את עצמי כתומך בצדק חברתי, שזה נושא גדול יותר ומהווה הן תהליך והן מטרה. אני מקווה להמשיך לחתור ולפעול למען השתתפות מלאה ושוויונית של כל הקבוצות בחברה."

מתוך האתר Chicago Pride

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך

  • שחקן הרגבי הוולשי ג'ד הופר יצא מהארוןשחקן הרגבי הוולשי ג'ד הופר יצא מהארון לאחר שנים של חרדה ושל מאבק בזהותו האמיתית, שחקן הרגבי ג'ד הופר יצא מהארון, וקורא לשחקני רגבי צעירים אחרים לקבל את המיניות […]
  • שבדיה: כדורגלן בן 20 יצא מהארוןשבדיה: כדורגלן בן 20 יצא מהארון אנטון הייסן, כדורגלן בן עשרים, היה לשחקן הראשון שיוצא מהארון במדינה הצפון אירופאית. הוא אמנם משחק בליגה השניה, אך התקשורת מרותקת לייחוס המשפחתי שלו. […]
  • ראגבי: "מתקלים את ההומופוביה"ראגבי: "מתקלים את ההומופוביה" קבוצת הראגבי שפילד איגלס עלתה היום למשחקה מול קבוצת ווידנס ויקינגס, כאשר שחקני הקבוצה לבושים בחולצה שעליה הכיתוב “Homophobia: Tackle It!” (הומופוביה, תקל […]