בעשור האחרון נרצחו בעיראק מאות אנשים על רקע היותם להט"ב. בשבועות האחרונים מתחולל רצח שיטתי של צעירים הלבושים בסגנון אמו, מתוך זיהוי של תרבות זו עם הומוסקסואליות

מה מתחולל בעיראק? ידיעות המגיעות מכלי תקשורת ערביים וארגוני זכויות אדם, מדווחות על מליציות חמושות שרצחו בחודש האחרון  בין ארבעים למאה צעירות וצעירים על רקע נטייתם המינית וגם על רקע בחירתם (לכאורה) בסגנון אופנתי מערבי (אמו, היפסטר, פאנק וכד'). לרשת עלו צילומים מחרידים של שני צעירים רצוצי ראשים, אשר לפחות לגבי אחד מהם נטען כי נרצח כי היה הומו. על פי העדויות, עשרות גופות של צעירים התגלו במהלך החודש האחרון בעיקר במזבלות, כאשר ניכר שהן עברו התעללות קשה. צעיר אשר נחטף אך הצליח להמלט, סיפר כי חבריו נסקלו בבלוקים של בטון.

על פי הדיווחים, לפני שהחל גל הרציחות, אמר שר הפנים העיראקי כי תופעת האמו היא פולחן השטן, וכי הנחה את משטרת המוסר לחסל את התופעה, כולל באמצעות כניסה לבתי הספר. לפני מספר שבועות החלו להופיע בשכונות השיעיות של בגדד ובצרה מודעות ובהן אזהרה לצעירים לפיה מי שייתפס בלבוש זה ייענש ב'זעם האל' שיבוצע על ידי המוג'הדין. המודעות אף נקבו בשמותיהם של צעירים ובכתובותיהם. המקורות מציינים כי צעירים רבים ברחו מבתיהם, ואחרים קיצרו את שערם ושינו את לבושם מחשש לחייהם. לדברי חלק מהמקורות, תרבות האמו והחזות המערבית מזוהים עם הומוסקסאליות או התנהגות מינית אחרת אשר מנוגדת לתפיסת האיסלאם.

לדברי ארגוני זכויות אדם ולהט"ב בעיראק, דברי שר הפנים מחזקים את הרושם שהמליציות פועלות בשליחות הממשלה, ואף מקבלות מהם מידע מדויק לגבי כתובות המגורים ומספרי הטלפון של הקרבנות. עד שהנושא החל לעורר את התקשורת ודעת הקהל, הממשלה לא פעלה לעצירת הרציחות, ואפילו לא לגינוי המעשים. רק לאחר שתשומת לב עולמית (כולל דרישה אמריקאית להבהרות) הופנתה אל המתרחש, החלה הממשלה לגנותם וכמובן להתנער מהאשמות בדבר שילוחן הישיר או העקיף של המליציות.

הבלוגר ופעיל זכויות הלהט"ב סקוט לונג, מציין כי על פי התמונות ניתן לראות כי הנרצחים לא היו לבושים באופנת אמו, אלא אימצו חזות מערבית שכיחה הכוללת ג'ינס וג'ל בשיער. הוא מציין כי תרבות האמו נרדפת בשנים האחרונות לא רק בעיראק, אלא גם בסעודיה, שם נעצרו בשנה האחרונה כמה בחורות באשמה שלבושן אינו צנוע, וכן ברוסיה, שם ביקשו המחוקקים לאסור אתרי אינטרנט של אמו, אשר לטענתם 'מקדמים אובדנות' ו'חוסר אחריות'.

במהלך העשור האחרון נרצחו בעיראק מאות להט"ב

אלא שבעיראק, שמאז נפילתו של סדאם חוסיין הפכה לזירת טרור ואלימות פוליטי מכל הסוגים, רדיפות ורצח להט"ב הוא מכנה משותף לכל המחנות הנצים. להט"ב נחטפים ונרצחים בידי חוליות מוות הנשמעות למנהיגים דתיים, או בידי אנשי משטרה שאף אינם טורחים להסתיר את זהותם. במספר מקרים אנשים נרצחו בעת שכנופיות תפסו אותם ברחוב והובילו את העוברים ושבים לבצע בהם לינץ'.

מעשי רצח רבים, בעיקר של נשים לסביות, מבוצעים על ידי בני המשפחה. לפני מספר שנים נעצר גבר שתלה את בנו בבית, לאחר שגילה שהוא הומו. לדבריו, הוא ביקש בכך לחנך את ילדיו האחרים. הוא נשפט לשנתיים מאסר, אך שוחרר כעבור חודש בלבד.

על פי ההערכות, במהלך העשור האחרון, נרצחו בעיראק לפחות 700 אנשים על רקע נטייתם המינית או זהותם המגדרית, או על סמך חשד מוטעה.

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך