במשך שנים, ולמעשה ממש עד העת האחרונה, הובא "קרייג" כדוגמה לסיפור הצלחה, וכהוכחה בדבר היכולת להמיר את הנטייה המינית בתקופת הילדות באמצעות הפסיכולוגיה ההתנהגותית. ואולם, משהתבררה זהותו האמיתית, התברר כי לא רק שהטיפול נכשל, אלא שאף היו לו תוצאות איומות

בשנת 1970, ילד בן חמש בשם קירק מרפי היה נתון לניסוי מחריד, שנערך במימון ממשלתי באוניברסיטת קליפורניה. תחת השגחתם של ד"ר אייבור לובאס וג'ורג' ריקרס, אז דוקטורנט ב- UCLA, הוא עבר טיפול שנועד לתקן את ה"התנהגות הנשית המוגזמת" שלו, ולמנוע ממנו להפוך להומוסקסואל.

בשנת 1974, פרסמו לובאס וריקרס מאמר משותף על הילד, אותו כינו "Kraig", אשר בישר על הצלחת הטיפול שלו, והפיכתו מילד מבולבל מגדרית לצעיר הטרוסקסואל בריא.

במקביל למחקריו, בנה ריקרס קריירה כפעיל אנטי-להט"בי וכמומחה בהתפתחות מינית בילדות. הוא ייסד את המועצה למחקר משפחתי והטיף לטיפולים ל"תיקון" הנטייה המינית. הוא העיד כמומחה במספר רב של משפטים בסוגיה זו, אם כי באחד המקרים בית המשפט קבע כי עמדותיו אינן מדעיות אלא מוטות ערכית.

"עיצוב הנטייה המינית של ילדך"

מחקריו וספריו הרבים של ריקרס, שנשאו שמות כגון "עיצוב הנטייה המינית של ילדך" ו-"כל מה שהמשפחה צריכה לדעת על הומוסקסואליות", זכו להצלחה רבה בקרב אנשי דת, מורים והורים שמרנים, אשר ראו בו אסמכתא אקדמית לגיטימית כנגד העדויות שהלכו והצטברו בדבר הנזקים הקשים והאתיקה הפגומה של טיפולים אלו. המקרה של "קרייג" הוזכר שוב ושוב, כסיפור הצלחה וכראייה לאפשרות להתערב ולשנות את הנטייה המינית בילדות. בשנת 2009 פרסם ריקרס ספר, שבו הזכיר פעם נוספת את הילד קרייג, אלא שהפעם הספר התגלגל לידיהם של בני משפחת מרפי, אשר הבינו כי המדובר באחיהם קירק, אשר יצא בפניהם מהארון בשנת 1996, והתאבד בשנת 2003, בגיל 38.

"שעות רבות העברתי במחשבה 'למה הוא הרג את עצמו בגיל 38?' זה לא נראה לי הגיוני. אבל עכשיו אני חושבת, שאני לא מבינה איך הוא החזיק מעמד זמן כה רב"

במסגרת תכנית הטלויזיה של אנדרסון קופר, ברשת CNN, אחיו ואחותו של קירק תיארו מסכת מחרידה של עינויים ועונשים אשר הוטלו על אחיהם, לפי הנחיות המטפלים, בכל פעם שנקט ב"התנהגות נשית". לדבריהם שמחת החיים אבדה לו כאשר נכנס לטיפול, הוא הפך לאדם מפוחד, בודד ודכאוני, ולא השתנה גם כאשר השלים לכאורה עם נטייתו המינית.

"שעות רבות העברתי במחשבה 'למה הוא הרג את עצמו בגיל 38?' זה לא נראה לי הגיוני. אבל עכשיו אני חושבת, שאני לא מבינה איך הוא החזיק מעמד זמן כה רב", מספרת מאריס, אחותו.

ד"ר ריקרס נחשף בעצמו בשנה שעברה כהומוסקסואל, כאשר עיתון בפלורידה פרסם כי הוא טייל באירופה במחיצת נער ליווי. למרות כל זאת, הוא ממשיך להחזיק בעמדותיו, ומסרב להכיר באחריותו לגורלו הטרגי של קרייג / קירק מרפי.

חלק ראשון

חלק שני

חלק שלישי

ב-17 במאי יצוין בארץ ובעולם היום הבינ"ל נגד הומופוביה וטרנספוביה !

אירועי הבנ"ה / IDAHO יעמדו השנה בסימן מאבק בהומופוביה וטרנספוביה במערכת החינוך ודרך החינוך. 

>> עזרים שונים לפעילות - באנרים ייחודיים של הבנ"ה להטמעה באתרכם, פוסטר הבנ"ה גדול להדפסה, מערך שיעור בנושא הומופוביה ועוד.
>> רעיונות והצעות לפעילויות הבנ"ה
>> לוח אירועי הבנ"ה 2012 בישראל
>> הצטרפו אלינו בפייסבוק
>> הירשמו לרשימת התפוצה

התרגזת? הסכמת? יש לך מה להגיד על הכתבה? לתגובות »

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך

  • חייו יכלו לקבל תפנית אחרת. איאן מקלןאיאן מק'קלן, קבצן זרוק ברחוב סר איאן מק'קלן וסמנתה פוקס מככבים בתשדירים לגיוס תרומות למען קורת גג לבני נוער להט"בים שנזרקו מבתיהם לאחר שהוריהם גילו את נטייתם המינית. בראיון עמו מספר […]
  • טורקיה סוערת: מדוע נרצח אחמט אילדיז?טורקיה סוערת: מדוע נרצח אחמט אילדיז? סרט חדש שיצא לאקרנים בטורקיה, מגולל את סיפורו של אחמט אילדיז, אשר על פי החשד נרצח בידי משפחתו, לאחר שיצאבפניהם מהארון […]
  • סרט תעודה: ילדים טרנסג'נדריםסרט תעודה: ילדים טרנסג'נדרים החלום של ג'וסי בת השמונה הוא להתעורר בוקר אחד בלי בולבול. "פגעתי בה כשאילצתי אותה להזדהות כבן, ואני לא רוצה להמשיך בכך" אומרת אמה. סרט תעודה המביא את […]